On Yılda Bir "Şehir Katili" Asteroit Geçişinin Hızlandırılmış Çekimi
Asteroid 2023 DZ2, Dünya'nın yanından güvenli bir şekilde geçti.

Asteroit 2023 DZ2, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin kabaca beşte ikisi olan 168.300 kilometre mesafeden Dünya'nın yanınından geçti. Asteroitler sıklıkla gezegenimize yaklaşırlar, ancak bu geçişte önemli olan boyutuydu. Çapı 40 ila 90 metre arasında olan 2023 DZ2, "şehir katili" boyut kategorisinde ve NASA, bunun gibi bir cismin gezegenimize yalnızca on yılda bir bu kadar yaklaştığını tahmin ediyor.

Cismin Dünya'ya çarpma tehlikesi yoktu - ancak bu kadar nadir görülen bir geçiş, gök bilimciler için kaçırılmayacak kadar iyi bir fırsattı. Bir çarpma durumunda kendimizi nasıl koruyacağımızı anlamak istiyorsak, bu Dünya’ya Yakın cisimlerin özelliklerini ve bileşimlerini anlamak çok önemlidir.

Images used in the time-lapse come single, 30-second exposures, remotely taken

2023 DZ2'nin hızlandırılmış çekimi. Gianluca Masi/Sanal Teleskop Projesi

 

Bu küçük gök cismine bakmak için gözlerini gökyüzüne çeviren pek çok gözlemevi arasında, gezegenimizden yaklaşık 1,8 milyon kilometre uzaktayken, en yakın yaklaşımından birkaç gün önce, asteroidin harika bir hızlandırılmış çekimini kaydeden Sanal Teleskop Projesi de vardı.

Asteroit 2023 DZ2'nin önümüzdeki yüzyılda gezegenimize çarpma ihtimali yok, bu yüzden bu cisim hakkında endişelenmemize gerek yok - ancak benzer boyutta risk oluşturan cisimler olabilir ve onları bulmak ve anlamak önemlidir. Bu cisim, yakın geçişinden üç hafta önce tespit edildi, bu nedenle, etkilenen insanları olası çarpma alanından güvenli bir mesafeye göndermek için yeterli zamanımız olacağını umuyoruz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum