Olağandışı Galaksilerin Hubble Tarafından Yakalanan Muhteşem Görüntüleri
Olağandışı Galaksilerin Hubble Tarafından Yakalanan Muhteşem Görüntüleri

Galaksiler grubuna Hickson Kompakt Grup 40 denir ve bunlar uzay ve zaman noktasında alışılmadık şekilde birbirine yakındır. Yaklaşık bir milyar yıl sonra, hepsi dev bir eliptik galaksi oluşturmak için çarpışacaklar.

Baktığınız şey sarmal şekilli üç gökada (turuncu toz bulutlu), eliptik bir gökada (üste daha yakın, milyarlarca yıldızdan gelen ışığı gösteriyor) ve merceksi veya mercek benzeri bir gökada (sağ alta doğru) .

Yoğun gökada grupları nadir olmasa da, genellikle çok daha büyük kümelerin kalbinde bulunurlar.

Özel olan, Suyılanı takımyıldızı yönünde bir yerde duran bu olağandışı yoğun galaktik toplanmanın daha büyük bir kalabalığın parçası olmamasıdır. Görüntünün arka planında, uzay fonunda daha soluk görünen birçok başka gökada görebilirsiniz.

Gökbilimciler, Hickson Compact Group 40'ı farklı ışık spektrumlarında izliyorlar ve X-ışını okumaları, galaksilerin, aralarındaki boşlukta çok büyük miktarlarda sıcak gaz bulunması nedeniyle birbirleri üzerinde yerçekimi etkileri olduğunu ortaya koyuyor.

Bu, sonunda birleşmelerine yol açacak ve bilim insanları, karanlık maddenin bir rol oynayabileceğini, galaksi grubunun etrafında bir bulut oluşturabileceğini ve bireysel galaksileri yavaşlatabileceğini düşünüyor.

Bunun gibi yoğun bir şekilde paketlenmiş grupları gökbilimcilerin gökada oluşumunu çevreleyen soruları nerede, ne zaman ve nasıl olduğunu anlamalarına yardımcı olur.

Grubu 1982'de yeniden keşfeden Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nden astronom Paul Hickson, "Bunu bir gökyüzü araştırmasında gördüğümü ve 'vay şuna bakın!' dediğimi hatırlıyorum" diyor.

"O zamanlar kullandığım tek şey büyük bir plastik cetvel ve gökyüzü baskılarına bakarken bir büyüteçti."

Hubble Uzay Teleskobu bize kozmosa 1982'de sahip olduğumuzdan çok daha net bir bakış sağladı ve bu görüntü teleskopun 32. çalışma yılını kutlamak için yayınlandı. Hubble 25 Nisan 1990'da yörüngeye yerleştirilmişti.

O zamandan beri, hepsi halk tarafından saklanan ve erişilebilir olan yaklaşık 50.000 gök nesnesinin yaklaşık 1,5 milyon anlık görüntüsünü yakaladı. Önümüzdeki yıllarda da Hubble'dan çok daha çarpıcı fotoğrafların çıkmasını bekleyebiliriz.

Resmi NASA web sitesinde görüntüyü daha büyük çözünürlüklerde görebilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum