NASA’ya Göre, 2030 Yılında Ay'da Yaşıyor ve Çalışıyor Olabiliriz
NASA’ya Göre, 2030 Yılında Ay'da Yaşıyor ve Çalışıyor Olabiliriz

Bir NASA yetkilisi, insanların 2030 yılına kadar Ay'da yaşama ve çalışma yolunda olduğunu söyledi.

BBC'nin bildirdiğine göre, NASA'nın Orion ay uzay aracı programını yöneten Howard Hu, "İnsanları yüzeye göndereceğiz ve o yüzeyde yaşayacaklar ve bilim yapacaklar" dedi.

NASA, yeni Uzay Fırlatma Sistemi SLS roketini başarılı bir şekilde fırlatarak Orion uzay aracını Ay'a doğru yola çıkardı.

Defalarca ertelenen fırlatma, NASA'nın Artemis misyonlarını harekete geçirdi.

Orion, Ay'a bir kapsül götürme ve geri getirme yeteneğini test etmeyi amaçladığı için bu sefer mürettebatsız. Ancak bir dahaki sefere yanında astronotları da götürmesi bekleniyor.

Her şey yolunda giderse, aynı uzay aracı, 1972'den beri ilk kez, ilk kadın astronot da dâhil olmak üzere, insanları Ay'ın yüzeyine çıkarmak için kullanılabilir.

Mevcut plan, ekibin Ay'ın güney kutbu yakınına inmesi ve burada yaklaşık bir hafta boyunca su izi aramasını içeriyor. Değerli sıvı bulunursa, Mars'a giden roketlere yakıt sağlamak için kullanılabilir.

Bu, madenciliği ve bilimsel faaliyetleri desteklemek için kalıcı insan yerleşimlerinin inşa edilmesi gerektiği anlamına gelir.

BBC'den Laura Kuenssberg'e konuşan Hu, "Bu, yalnızca ABD için değil tüm dünya için uzun vadeli derin uzay araştırmalarına yönelik attığımız ilk adım" dedi.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum