NASA'nın Yeni Uzay Teleskobunun Fırlatılması Tekrar Ertelendi
NASA'nın Yeni Uzay Teleskobunun Fırlatılması Tekrar Ertelendi

Hubble'ın yörüngeli teleskop olarak halefi James Webb Uzay Teleskopu’nun (JWST) fırlatılması ertelenmeye devam ediyor. Neyse ki, son gecikme sadece birkaç günlük. Uzay gözlemevinin son gelişmeler sonrasında, 22 Aralık 2021'de Fransız Guyanası'ndan fırlatılması bekleniyor.

Gecikme, teleskobu uzaya götürecek Ariane 5 roketinden kaynaklanan bir sorun yüzünden yaşandı. Teleskopu roket içinde sabit tutmak için tasarlanmış bir kelepçe bandı, aniden ve beklenmedik bir şekilde açılarak JWST üzerinde titreşimlere neden oldu. Bu gözlemevleri karmaşık bir makinelerdir ve uzaya fırlatılma zorluğuyla başa çıkmak için test edilmiş olsa da her şeyin yolunda olup olmadığı tekrar tekrar kontrol edilmelidir.

NASA liderliğindeki bir anomali inceleme kurulu toplandı ve olayda hiçbir şeyin zarar görmediğinden emin olmak için testler yaptı. Neyse ki hiçbir zarar tespit edilmedi. JWST uzayda tamir edilemez. Hubble gibi düşük Dünya yörüngesinde değil, ikinci Lagrange Noktasında veya L2'de bulunacak. Bu, Güneş'in bakış açısından, Dünya'nın yaklaşık 1,5 milyon kilometre uzağında özel bir konumdur ve gezegenimizle aynı hızda hareket eder. Bu mesafe, Dünya'dan herhangi bir insanın daha önce hiç bulunmadığı kadar uzak.

Teleskop, adını, kadın düşmanı bir makale kaleme alması nedeniyle tartışmalı bir seçim olan eski NASA yöneticisi James Webb'den almıştır. Tepkiler, birçok astronomdan ismin değiştirilmesi yönünde taleplere yol açtı. NASA olayla ilgili, içeriği kamuya açıklanmayan bir soruşturma yaptı ve ardından ismi değiştirmeyi reddetti. Teleskop, NASA, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı arasındaki bir iş birliği ürünü olarak ortaya çıktı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum