NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Pasifik Okyanusu’na Düşürme Planını Açıkladı
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Pasifik Okyanusu’na Düşürme Planını Açıkladı

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) görevi 2030'a kadar uzatıldıktan sonra bu on yılın geri kalanında da çalışmaya devam edecek. Ancak NASA, 2031'de Dünya'da suya ineceğini açıkladı. Ajans, ileriye dönük olarak, alçak Dünya yörüngesindeki tüm faaliyetlerin ticari operatörler tarafından yürütüleceğini ve NASA'nın derin uzaydaki projelere konsantre olmasını sağladığını söylüyor.

NASA Genel Merkezi'ndeki ticari alan direktörü Phil McAlister, "Özel sektör, NASA'nın yardımıyla, ticari düşük Dünya yörünge hedeflerini geliştirme ve işletme konusunda teknik ve finansal olarak yetenekli." dedi. Ajansın ISS'nin ölümüyle ilgili raporu, "Uluslararası Uzay İstasyonu'nun 2030'da emekliye ayrılmasından sonra ticari hedeflere sorunsuz bir geçiş sağlamak için kapsamlı planını" sonuçlandırmak için derlendi.

Kasım 1998'de fırlatılan ISS, Rusya, Avrupa, Japonya, Kanada ve ABD uzay ajansları tarafından işletiliyor ve şu anda 2024'e kadar kullanımda kalması onaylandı. Biden yönetimi, istasyonun ömrünü 2030'a kadar uzatma taahhüdünde bulundu ancak bu planın tüm taraflarca kabul edilmesi gerekiyor.

Raporda NASA, "ISS şimdi üçüncü ve en verimli kullanım on yılına giriyor" dedi ve "beş ana görev hedefinin" her birinde "önemli ilerlemeler gerçekleştirmeyi" beklediğini söyledi. Bunlar arasında derin uzay araştırmalarının önünü açmak, insanlığa fayda sağlamak için araştırma yapmak, ABD ticari uzay endüstrisini teşvik etmek, uluslararası işbirliğine öncülük etmek ve insanlığa ilham vermek yer alıyor.

Önerilen plana göre, ISS'den ticari sektöre geçişte "Hükümetin düşük Dünya yörüngeli uzay platformlarını kullanma yeteneğinde hiçbir boşluk olmadan" sonuçlanacak. NASA, kendi uzay istasyonunu işletmek yerine, ISS çalışmayı bıraktığında ticari LEO uzay gemisinde araştırma yapmak için yılda en az iki mürettebat üyesine ödeme yapacağını söyledi.

Bu değişimin, ilk yılda 1,3 milyar dolara ve 2033 yılına kadar da 1,8 milyar dolara yükselen yıllık tasarrufla sonuçlanması bekleniyor. NASA, bu ekstra paranın tamamının derin uzay araştırma programına aktarılacağını söyledi.

Emekli olduktan sonra ISS, kontrollü bir girişle Pasifik Okyanusu'na dalacak ve Point Nemo olarak bilinen yere inecek. Adı Jules Vern'in Denizler Altında Yirmi Bin Fersah'ta ilk kez görünen kurgusal bir okyanus gezgini olan Kaptan Nemo'dan alan Point Nemo, Dünya gezegenindeki karadan en uzak noktadır ve en yakın kara yaklaşık 2.700 kilometre uzaklıktadır. Point Nemo’nun uzaklığı acil iniş için idealdir, bu yüzden uzay araçlarının ölüme gittiği yer olarak ün kazanmıştır.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-reveals-plan-to-crash-iss-into-the-pacific-ocean/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum