NASA İşlerin Her zamanki Gibi Olduğunu Söyledi, Ancak Roscosmos Direktörü ISS'nin Sonunu Tehdit Ediyor
NASA İşlerin Her zamanki Gibi Olduğunu Söyledi, Ancak Roscosmos Direktörü ISS'nin Sonunu Tehdit Ediyor

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS) her zamanki gibi çalışmaya devam ettiğini ve Rusya'nın yanı sıra diğer uluslararası ortaklarla işbirliği yaptığını duyurdu. ISS'nin temsil etmesi gereken barış ve işbirliği vaadine rağmen, uzay araştırmaları askerileştirilmiş bir alan olmaya devam ediyor.

The Independent tarafından bildirildiği üzere bir sözcü, "Uluslararası Uzay İstasyonu ekibi, düşük Dünya yörüngesinde araştırma operasyonlarını güvenli bir şekilde yürütmeye devam ediyor. Mürettebatı yörünge karakoluna uçurma ve onları güvenli bir şekilde Dünya'ya geri döndürme çalışmaları da dahil olmak üzere devam eden istasyon operasyonları devam ediyor.” dedi.

Avrupa Uzay Ajansı direktörü Josef Aschbacher, durumla ilgili olarak benzer şekilde tarafsız bir açıklama yaptı.

NASA'nın açıklamasının yayınlanmasının ardından diğer taraftaki melodi önemli ölçüde değişti. ABD başkanı Joe Biden'in Rusya'ya yönelik yaptırımları, Roscomos'un direktörü Dmitry Rogozin'i, Rusya'nın ortak girişimden çekilmeye hazır olduğu tehdidinde bulunmak için Twitter'a gitmesine neden oldu. Rusya olmadan ISS muhtemelen Avrupa, ABD ve hatta Hindistan ve Çin'e düşeceğini söyledi.

İstasyonun Rus bölümü, istasyonu doğru yörüngede tutmaktan sorumludur. Bunu Rusya olmadan yapmak mümkün olabilir, ancak bu şimdiye kadar kabul edilen bir olasılık değildir.

Rogozin, tweet'lerinde Q-anon'un ABD başkanıyla ilgili kullandığı komplo teorilerini kullandı ve görünüşe göre Musk'ın astronomları ve uzay ajanslarını ilgilendiren uydu mega takımyıldızlarını vurdu.

Rogozin, "İstasyonun yörüngesinin düzeltilmesi, yetenekli iş adamlarınızın Dünya'ya yakın yörüngeyi kirlettiği uzay çöpleriyle tehlikeli randevulardan kaçınması, yalnızca Rus Progress MS kargo gemilerinin motorları tarafından üretiliyor." diye tweet attı.

Bu Musk ve Rogozin arasındaki ilk çatışma değil. ABD'nin 2014'te Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Rusya'ya yaptırımlar getirmesinin ardından Rogozin, ABD'nin astronotlarını o sırada Rus roketleri kullandıkları için bir trambolinle uzaya göndermeyi planlayıp planlamadığını sordu.

SpaceX Crew Demo-2 lansmanının başarısının ardından Musk, trambolinin çalıştığını söyledi, ve bu Rogozin'in takdir ettiği bir şakaydı.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/nasa-says-business-as-usual-but-roscosmos-director-threatens-end-of-iss/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum