NASA Güneş Gözlemevi, Uzayda Çarpıcı Güneş Tutulmasını Yakaladı
NASA Güneş Gözlemevi, Uzayda Çarpıcı Güneş Tutulmasını Yakaladı

NASA'nın gerçekten muhteşem güneş gözlem araçları var ve bunlardan biri, uzaydan görülen muhteşem bir kısmi tutulmada Güneş'in önünden geçen Ay'ı yakaladı.

NASA'nın Güneş Dinamikleri Gözlemevi - genellikle daha gösterişli kardeşi Parker Güneş Sondası tarafından gölgede bırakılıyor - günde 24 saat Güneş'e ışık tutuyor. En azından, geçen hafta Dünya'daki bir elektrik kesintisinin birkaç gün boyunca kapalı kalmasına neden olduğu zamana kadar öyleydi. Ancak 28 Haziran'da, gözlemevi ile Güneş arasından geçen Ay'ı 29 Haziran'daki kısmi tutulmada yakalamak için tam zamanında hayata döndü.

Tutulmanın zirvesinde Ay, Güneş'in yüzde 67'sini kapladı ve Spaceweather.com'un şiirsel bir şekilde tanımladığı gibi, "dağlar güneş ateşiyle aydınlatıldı."

The silhouette of the bottom third of the Moon as a dark shadow in front of some swirling bright gas filaments on the Sun

Engebeli Ay dağları, Güneş'in dönen filamanları tarafından arkadan aydınlatıldı.

 

Güneş Dinamikleri Gözlemevi (SDO) Dünya'dan görünmeyen tutulmayı uzaydaki eşsiz bakış açısından yakaladı. 25 Ekim'de bir diğer tutulmayı Avrupa'nın çoğundan, Kuzey Afrika'dan, Orta Doğu'dan ve Asya'nın batı bölgelerinden görülebilecek.

https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/dailymov/movie.php?q=20220629_1024_0171

https://sdo.gsfc.nasa.gov/data/dailymov/movie.php?q=20220629_1024_0304

 

SDO, güneş aktivitesinin uzay iklimini nasıl oluşturduğunu ve yönlendirdiğini, örneğin, koronal kütle atılımlarının (CME'ler) nasıl Dünya'da güneş fırtınaları yaratarak aurora ve nadir elektrik kesintisini oluşturabildiğini inceliyor.

Güneş, bu çevriminin Temmuz 2025'te olması beklenen en yüksek aktivitesinden hala üç yıl uzakta. Bununla birlikte, birkaç şiddetli parlama, güneş lekeleri, CME'ler ve hatta son zamanlarda meydana gelen daha nadir birlikte dönen etkileşim bölgesi (CIR) ile bu kadar erken zamanda olağandışı bir şekilde aktif - yani elektrik kesintisi olmamasını umarken, oldukça harika uzay iklimi fotoğrafının tadını çıkarıyoruz.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum