NASA, drone’lar için trafik kontrol sistemi kuruyor
NASA, insansız hava araçları yani drone’lar için bir hava trafik kontrol sistemi geliştiriyor.

New York Times‘ın haberine göre, havacılık dairesi yerden 400 ila 500 feet yükseklikte uçan araçların yönetimi için yeni bir sistem oluşturmakla meşgul. Bu sistemle, alçaktan uçan drone’ların trafik kontrolü gerçekleştirilecek, binalara çarpması önlenecek, ayrıca drone’ları olumsuz etkileyebilecek kötü hava koşulları takip edilecek.

Drone sistemi uçaklara yönelik sistemle aynı ilkeler temelinde çalışacak ve kontrol merkezi otomasyonla idare edilecek. Programın baş sorumlusu Parimal H. Kopardekar, sistemin ilk olarak az nüfuslu bölgelerde kullanılacağını, tarım ve petrol borusu izleme gibi görevleri gerçekleştireceğini, böylece özellikle tarım alanında olumlu sonuçlar beklendiğini belirtiyor.

Amazon ve Google gibi dev firmalar, kargo servisinin geleceğini drone’larda görüyor. Ancak şu an drone’ların ticari kullanımına yönelik gerekli düzenlemeler yapılmadığından sadece drone meraklısı amatörlerin bu cihazları kullanması mümkün. Gerekli düzenlemelerin yapılmasını beklemeden sistemi kurmaya başlayan NASA’nın bu girişimi, düzenlemeler meclisten geçtiğinde kuşkusuz çok işe yarayacak. Google’ın tahminlerine göre, drone’ların kapımıza tuvalet kağıdı taşıdığı günlere yaklaşık on yıl var, ancak yasal düzenlemelerin bu yıl hazır olması bekleniyor.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum