NASA, Bir Asteroidin 2046'da 'Çok Küçük' İhtimalle de Olsa Dünya’ya Çarpabileceğini Belirtti
NASA, Bir Asteroidin 2046'da 'Çok Küçük' İhtimalle de Olsa Dünya’ya Çarpabileceğini Belirtti

Uzmanlara göre, 2023 DW olarak adlandırılan yeni tespit edilen bir asteroit hakkında dikkatli olmamız gerekiyor.  Yaklaşık 50 metre çapındaki kayanın 14 Şubat 2046'da Dünya'ya çarpma ihtimali var.

Bu ihtimal şu anda NASA tarafından "çok küçük" ve ESA tarafından yaklaşık 625'te 1 (veya yüzde 0,16) olarak derecelendirilmiştir. Bu olasılıkları istediğiniz gibi yorumlamakta özgürsünüz, ancak henüz bir yer altı sığınağına saklanmamıza gerek yok.

Asteroit, bu nesnelerin tehlikesini değerlendirmek için kullanılan Torino ölçeğinde 1. sırada yer alıyor ve en yüksek puan olan 10'dan çok uzakta.

Karşılaştırma amacıyla, benzer büyüklükteki bir asteroit 1908'deki Tunguska olayına neden oldu. Bu asteroit yere çarpmadan önce patladı, ancak 2.150 kilometrekarelik bir alanda yaklaşık 80 milyon ağacı yok etti. Bu, etkilenen bölge o sırada büyük ölçüde nüfussuz olmasına rağmen, etki çok büyüktü.

Ancak karşılaştırma yapmak çok zordur. Herhangi bir potansiyel isabetin etkileri, asteroitin hızı, çarpma açısı ve asteroitin bileşimi gibi şu anda bilinmeyen faktörlere bağlı olacaktır.

Bildiğimiz şey, 2023 DW'nin şu anda Dünya'dan yaklaşık 0,14 astronomik birim (AU) uzakta olduğu, yani kabaca 21 milyon kilometr ve 24.63 km/s'lik bir hızla ilerliyor.

Asteroit 26 Şubat'ta keşfedildi ve Güneş'in etrafında bir tur atması 271 gün sürüyor. NASA'nın oldukça etkileyici Eyes On Asteroids izleme sitesi aracılığıyla, Güneş Sisteminin geri kalanıyla karşılaştırmalı olarak hareketlerini gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz.

Bu arada adı, ne zaman keşfedildiğini gösteriyor. 2023'ten yılını "D", onun Şubat ayının ikinci yarısında bulunduğunu gösteriyor.

Şu anda, bu izleyici 2023 DW'nin Dünya'yı yaklaşık 1,8 milyon kilometre ile ıskaladığını gösteriyor ancak bu tahminler elbette önümüzdeki yıllarda değişebilir.

NASA, "Genellikle yeni nesneler ilk keşfedildiğinde, belirsizlikleri azaltmak ve yörüngelerini yıllar sonra yeterince tahmin etmek için birkaç hafta veri gerekir" diyor. NASA Yörünge analistleri, asteroit 2023 DW'yi izlemeye ve daha fazla veri geldikçe tahminleri güncellemeye devam edecek.

Dinozorları yok eden tüm zamanların en ünlü asteroit çarpmasının, bu nesnenin 2023 DW'den kabaca 200 kat daha büyük olduğu düşünülüyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum