NASA, Ay'daki İlk Kadının Giyeceği Uzay Giysisinin Prototipini Tanıttı
40 yıldaki ilk yeni Ay uzay giysisi ve siyah... ama şimdilik.

Artemis III Ay Uzay Giysisinin gösterildiği ilk halka açık etkinlikte NASA, Ay'a giden ilk kadının giyeceği prototipi tanıttı. Axiom Space tarafından yapılan yeni nesil uzay giysisi sonunda beyaz olacak, ancak şu anda üst katmanın son tasarımı tamamlanırken siyah bir örtüyle sergileniyor.

Axiom Araç Dışı Hareketlilik Birimi veya AxEMU, Houston Uzay Merkezi'nin Moon 2 Mars Festival’inde büyük bir tanıtım aldı. Bir prototip olarak, astronotların 2025'te gerçekleşecek olan bir sonraki mürettebatlı aya iniş Artemis III’e hazırlanmaya başlayabilmeleri için bu yılın sonlarında NASA'ya gönderilen eğitim giysileri filosuna katılacak.

NASA'nın yardımcı yöneticisi Bob Cabana, tanıtımda, "O ilk kadın Artemis III'te Ay'ın yüzeyine indiğinde, bir Axiom Uzay Giysisi giyiyor olacak. Ay'a geri dönüyoruz ancak bu kez Güney Kutbu'na gidiyoruz. Neden oraya gidiyoruz? Bu zorlayıcı." dedi.

 

"Daha fazlasını öğreneceğiz, orada su buzu var. Su, yakıt için hidrojen ve solumak için oksijendir. Ay'da uzun süre nasıl hareket edeceğimizi ve Dünya gezegeninden uzakta nasıl hareket edeceğimizi öğreneceğiz. [...] Tüm bunlar Mars'a gitmek için hazırlık niteliğinde. Bunun gerçekleşmesi için bir EVA hareketlilik giysisine sahip olmamız gerekiyor ve bunu yapacak olan da bu giysi." diye ekledi.

Ay'a yapılan bir görevde uzay giysileri ısıyı yansıtma şeklinden dolayı beyaz olmak zorundadır. Beyaz dışında herhangi bir şey, astronotları Ay'ın aydınlık tarafının yaşadığı ve 127 santigrat dereceye kadar ulaşan aşırı sıcaklıklardan koruyamaz.

AxEMU, yeterince esnek ve ısıya dayanıklı olacak şekilde özel olarak tasarlandı ve Axiom'un ay yüzeyinin her zamankinden daha fazla keşfedilmesini sağlayacağını söylediği yeni araçlarla donatıldı.

Ne bulacaklarına gelince, sadece Kasım 2025'e kadar beklemeniz gerekecek.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum