Namık Kemal Üniversitesi'nin elektrikli otomobili 'Kiraz' yarışlara hazır
Kiraz", TÜBİTAK tarafından 1-7 Ağustos'ta düzenlenecek Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na katılacak

Namık Kemal Üniversitesi öğrencileri tarafından tasarlanan elektrikli otomobil "Kiraz", 1-7 Ağustos'ta düzenlenecek 12. Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na katılacak. 

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Güneşinoğlu ekibi tarafından tasarlanan elektrikli otomobil "Kiraz", TÜBİTAK tarafından 1-7 Ağustos tarihlerinde yabancı takımların da katılımına açık olan 12. Alternatif Enerjili Araç Yarışları'na hazır hale getirildi.

NKÜ Rektörlük Binası önünde otomobili inceleyen Rektör Prof. Dr. Osman Şimşek, Güneşinoğlu ekibine yarışlarda başarı dileyerek, bundan sonra da öğrencilerin projelerine destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Güneşinoğlu ekibinin koordinatörü Doç. Dr. İlker Hüseyin Çelen ise TÜBİTAK yarışları için ürettikleri otomobilin teknik özelliklerini belirlenen kriterler çerçevede geliştirdiklerini vurguladı.

Bu seneki yarışlar için otomobilde değişiklikler yaptıklarını anlatan Çelen, "Düşük kapasiteli piller kullanıyoruz. Bu sene 60'ın üzerinde takımın katılacağı yarışmada hedefimiz ilk 10'a girebilmek. Aracımız, bataryaları tam dolu olduğunda yaklaşık 500 kilometrelik yol kat edebiliyor." ifadelerini kullandı.

AA

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum