Mars Yörünge Aracı Windows 98'den Yükseltiliyor
Mars Yörünge Aracı Windows 98'den Yükseltiliyor

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Mars Express uzay aracında bulunan Mars Gelişmiş Yeraltı ve İyonosferik Sondaj (MARSIS) cihazı, önceki Windows 98 işletim sistemini kaldıran bir yazılım güncellemesi almak üzere.

Mars Express'in fırlatılmasından yaklaşık yirmi yıl sonra, yazılım güncellemesinin Mars'ın güney kutbunun altına gizlenmiş suyu ilk tespit eden yörünge aracına yeni bir hayat vermesi bekleniyor. Yörünge aracı, ESA'nın en başarılı projelerinden biri ve Mars'ın geçmişini ve bugününü daha önce hiç olmadığı kadar incelememize izin verdi. Yazılım yükseltmesinin, MARSIS cihazının Mars'ın ve uydularından biri olan Phobos'un yüzeylerinin altını benzeri görülmemiş ayrıntılarla görmesine olanak sağlaması bekleniyor.

Yükseltmenin geliştirilmesine öncülük eden MARSIS PI Yardımcısı ve INAF Operasyon Müdürü Andrea Cicchetti bir basın açıklamasında, "Onlarca yıl süren verimli bilimden ve elde ettiğimiz iyi bir Mars anlayışından sonra, cihazın performansını görev başladığında gerekli olan bazı sınırlamaların ötesine taşımak istedik." dedi.

Yörünge aracı düşük frekanslı radyo dalgalarını kızıl gezegene doğru gönderir ve bilim insanları yansıyan sinyalleri inceleyerek yüzeyi ve altındaki yapıları birkaç kilometre derinliğe kadar haritalayabilir. Güncellemenin, sinyal alımının yanı sıra yörüngedeki veri işlemeyi iyileştirmesi bekleniyor.

Cicchetti, "Önceden, Mars'taki en önemli yerleri incelemek ve uydusu Phobos'u herhangi bir şekilde inceleyebilmek için, çok sayıda yüksek çözünürlüklü veri depolayan ve cihazın yerleşik belleğini çok hızlı bir şekilde dolduran karmaşık bir tekniğe güveniyorduk." diyerek devam etti.

"Yeni yazılım, ihtiyacımız olmayan verileri atarak, MARSIS'i beş kat daha uzun süre çalıştırmamıza ve her geçişte çok daha geniş bir alanı keşfetmemize olanak sağlıyor."

Yörünge aracı görevine devam edecek, Mars'ın yer altı haritasını çıkaracak ve su işaretleri arayacak.

ESA Mars Express bilim insanı Colin Wilson, "Yeni yazılım, bu bölgeleri yüksek çözünürlükte daha hızlı ve kapsamlı bir şekilde incelememize ve Mars'ta yeni su kaynaklarına ev sahipliği yapıp yapmadıklarını doğrulamamıza yardımcı olacak." diye ekledi.

"Gerçekten, fırlatmadan neredeyse 20 yıl sonra Mars Express'te yepyeni bir cihaza sahip olmak gibi."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum