Lumia 1020 ile teleskop yaptılar
Nokia Lumia 1020′den güç alan teleskop planı ile siz de kendi rasathanenizi kurabilirsiniz.

Nokia, akıllı telefonlar sıra dışı sağlamlıklarıyla ve güçlü dijital kameralarıyla bilinirler. Ünlü cep telefonu markası, Symbian işletim sistemini kullanmadaki ısrarı sonrasında, Windows Phone işletim sistemine mecbur kalsa da, bu platformda bile dünyanın en iyi akıllı telefon kameralarından bazılarına imza atmayı başardı.

Bundan böyle Microsoft markası altında çıkacak olan Lumia serisi akıllı telefonlar arasında, Lumia 1020′nin apayrı bir yeri var. Dünyanın en gelişmiş mobil fotoğraf makinelerinden biri sayılan 1020, sistem özellikleriyle yavaş yavaş demode kalmaya başlasa da, görüntü kalitesindeki liderliğini hala koruyor.

Ünlü akıllı telefonun açık kaynaklı birçok projenin dinamosu olmayı başardığına da şahit olmaktayız. Daha önceleri mikroskop merceği olarak kullanılan 1020, şimdi de gözünü dış uzaya ve yıldızlara diken bir sistemin temel taşı olacak.

ULTRASCOPE’un temel parçaları üç boyutlu yazıcıdan çıktı

Uzayın keşfine ve astronomi araştırmalarına dikkat çekmeyi hedefleyen Open Space Agency kuruluşunun Microsoft ile ortak çalışması ULTRASCOPE, Lumia cihazlara uyumlu yapısıyla dikkat çekiyor.  Üç boyutlu yazıcıdan bastırılan parçalardan ve lazerle kesilmiş akrilik panellerden oluşan kişiselleştirilebilir teleskop, dikey haldeyken tam 1 metre yüksekliğe ulaşıyor. Cihazın bilgisayar arayüzü ve akıllı telefon ile iletişimini sağlayan yazılım ise, Microsoft mühendisleri tarafından geliştiriliyor.

Gövde hareketleri ve dijital kontrolleri bir Arduino miktro kontrolöre emanet edilen ULTRASCOPE, görüntü alanındaki yıldızları ve gök cisimlerini Lumia 1020 ile dijital ortama aktarıyor. Projenin en ilginç yönü ise, geliştirme aşamasının sonrasında, bütün planlarının ve üretim talimatlarının internet ortamından ücretsiz olarak yayımlanarak, 3b yazıcı sahiplerinin kendi projelerini üretmelerine imkan tanıyacak oluşu.

Eğer uzay incelemelerine meraklıysanız ve elinizin altında bir adet Lumia akıllı telefon varsa, vakit kaybetmeyin ve şimdiden bir üç boyutlu yazıcı aramaya başlayın. ULTRASCOPE projesinin tanıtım videosu sizlerle, iyi seyirler.


Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum