Leonard Kuyruklu Yıldızı, Bu Yılın En Parlak Kuyruklu Yıldızı Olacak
Leonard Kuyruklu Yıldızı, Bu Yılın En Parlak Kuyruklu Yıldızı Olacak

Eğer kuyruklu yıldızları seviyorsanız, güneş sistemimizden çıkmadan önce bu yıldızı görme fırsatını kaçırmayın.

Leonard kuyruklu yıldızı, güneşimize yaklaşmak için yaklaşık 35.000 yıl harcadı ve sonunda Dünya'dan görebileceğimiz kadar yakınımızda. Yılın en parlak kuyruklu yıldızı olması bekleniyor.

Bu yıl en parlak kuyruklu yıldız olması beklenen Leonard kuyruklu yıldızı, yapılacaklar listenizdeki bir sonraki gökyüzü manzarası olmalı. Son birkaç gündür sosyal medyada kuyruklu yıldızın parçalanmış olabileceğine dair çelişkili haberler var ancak korkmayın. Leonard Kuyruklu Yıldızı hala orada hatta perşembe günü kameralarda ve teleskoplarda görülebilecek kadar parlaktı ve önümüzdeki birkaç hafta daha görülebilecek kadar parlak olacak.

Güneş sistemi oluştuğunda, her kaya ve buz parçası bir gezegene dönüşmedi. Bu artık parçalar, şimdi güneşin yörüngesinde dönen kuyruklu yıldızlara dönüştü. Gök kayalarının boyları birkaç kilometreden onlarca kilometre genişliğe kadar değişiyor. Uzayda süzülen bu kayalardan biri güneşe yaklaştığında, gerisinde kuyruk şeklinde gaz ve toz püskürtecek kadar ısınır.

Gökbilimci Gregory J. Leonard, 2021'in başlarında, daha sonra onun adını alacak olan bu kuyruklu yıldızı, Arizona'nın kuzeydoğusundaki Santa Catalina Dağları'ndaki Mount Lemmon Gözlemevi'nde keşfetti. Leonard kuyruklu yıldızı fark ettiğinde, Jüpiter'in yakınlarındaydı ve ısınan gaz ve tozu salmaya başlamıştı.

Kuyruklu yıldızların parlaklığını tahmin etmek zor bir iştir. Denklemler, astronomların çıkarımlar yapmasına yardımcı olabilirken, görüş açısı kadar basit şeyler, onların projeksiyonlarını bozabilir. Bununla birlikte, gökbilimciler kuyruklu yıldızın aralık ayında 4 kadir veya daha yüksek bir parlaklığa ulaşmasını ve potansiyel olarak ayın başlarında çıplak gözle görülebilecek kadar parlak olan 5.5 kadir parlaklığına ulaşmasını bekliyorlar. Kuyruklu yıldız daha fazla toz salmaya başlarsa, tahmin edilenden bile daha parlak olabilir.

Büyük Kepçe'yi görebiliyorsanız, onun ötesine odaklanarak sapın eğrisini takip edin. Arcturus adlı en yakın parlak yıldızı arayın. Kuyruklu yıldız, ufukta alçakta duran Arcturus'un yakınında olacak. Işık kirliliğinden uzak karanlık alanlarda çıplak gözle görülebilir, ancak ışık kirliliğinin daha fazla olduğu bir bölgedeyseniz Leonard Kuyruklu Yıldızını görmenize dürbün veya teleskop yardımcı olacaktır. Tahminlere göre kuyruklu yıldızı görmek için en iyi gün 17 Aralık akşamı gibi duruyor. Ancak ocak ayının başına kadar farklı günlerde görme ihtimaliniz de var.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum