Laboratuvar Hipotezi: Uzaylılar Neden Hala Temas Kurmadı ve İzleniyor muyuz?
Eğer bu teori doğruysa, muhtemelen hiçbir zaman temas kurmayacağız.

Fermi Paradoksunu duymadıysanız, kısaca özetleyelim: Uzaylı yaşamın var olma olasılığının yüksek olduğu düşünüldüğünde (uzayın genişliği ve yaşanabilir bölgelerdeki gezegenlerin bulunmaya devam ettiği göz önüne alındığında), neden henüz kimse temasa geçmedi? Dışarıda bu kadar çok başka uygarlık varsa - evrenin ne kadar uzun sürdüğü düşünülürse, muhtemelen bizden çok daha gelişmiş - şüphesiz en azından biri mesajlar veya sondalar gönderir ya da bizim gibi umutsuzca yaşam belirtileri arardı.

Paradoksa verilen cevaplar iyimserden korkutucuya kadar uzanır. Yeterince uzun süredir aramadığımız veya uzaylıların bizi bulması için kendi izlenebilir imzalarımızı yaymadığımız olabilir. Hiçbir uzaylı diğer türlerle temas kuramayacak ve bunun için gereken teknolojiye ulaşmadan çok önce kendilerini yok edecek olabilir.

Daha iyimser açıklamalardan biri Hayvanat Bahçesi Hipotezi. İlk olarak MIT bilim insanı John Allen Ball tarafından ortaya konan bu hipotez, uzaylıların var olduğunu ve bizden haberdar olduklarını, ancak bir hayvanat bahçesindeki hayvanları gözlemlermişsiniz gibi sessizce izlediklerini öne sürüyor.

Ball, makalesinde, "Dünya dışı zeka hakkında şu anda popüler olan fikirler arasında, 'onların' bizimle konuşmaya çalıştıkları fikrinin pek çok taraftarı var." diye yazdı. "Bu fikrin doğru olması bana pek mümkün görünmüyor ve hayvanat bahçesi hipotezi aslında bu fikrin antitezi."

"Onlar ile bizim aramızdaki görünür etkileşimsizliği anlamanın tek yolunun, bilinçli olarak etkileşimden kaçındıklarını ve içinde yaşadığımız alanı bir hayvanat bahçesi olarak bir kenara koyduklarını varsaymak olduğuna inanıyorum."

Teori, galaksimizdeki birkaç uygarlığın bizimle aynı gelişme noktasında olduğu gibi belirli varsayımlara dayanıyor. İnsan uygarlığının geliştiği kısa zaman dilimi göz önüne alındığında bu makul bir varsayım olabilir. Bunun yerine, teorinin işe yaraması için, orada ilkel yaşam ve "belki de birkaç milyon yıl sonra dünyada olacaklarla karşılaştırılabilir" gelişme seviyelerinde olacak kadar uzun süre hayatta kalmış gelişmiş uygarlıklar olacaktır.

"Dünyadaki uygarlıklara benzetme, teknolojik gelişmede geride kalan uygarlıkların çoğunun sonunda yutulacağını ve yok edileceğini, evcilleştirileceğini veya belki de asimile edileceğini gösteriyor." diye açıklıyor. "Yani, genel olarak konuşursak, yalnızca teknolojik olarak en gelişmiş uygarlıkları dikkate almamız gerekiyor, çünkü onlar bir anlamda evrenin kontrolünü elinde tutacaklar."

Ball, kendi teknolojik ilerleme seviyemizde bile, doğal gelişim alanları (doğa rezervlerinden kasıtlı olarak yalnız bıraktığımız temassız insanlara kadar) ayırdığımıza dikkat çekiyor.

"Mükemmel bir hayvanat bahçesi (ya da vahşi alan ya da sığınak), içindeki faunanın, hayvan bakıcılarıyla etkileşime girmediği ve onların farkında olmadığı bir hayvanat bahçesi olacaktır."

Daha sonraki bilim insanları (ve tabii ki bilim kurgu yazarları) tarafından teoride yapılan değişikliklere göre, uzaylılar doğal evrimimizin gerçekleşmesine izin veriyor olabilir, tıpkı Star Trek'teki Prime Direktive’in Federasyonun yabancı türlerin doğal ilerlemesine müdahale etmesini engellemesi gibi.

Varsayımsal ileri uygarlıklar, biz temas kurmaya hazır olana kadar (örneğin, Mesaj filmi gibi) veya bir tür teknolojik veya politik eşiği geçene kadar (örneğin, birbirlerini veya diğer türleri yok etmeye çalışmayı bırakmış olana kadar) bekliyor olabilir.

Can sıkıcı bir şekilde, teorinin (hala muhtemelen) doğru olup olmadığını bilmemizin tek gerçek yolu, eleme sürecidir.

Ball, "Hayvanat bahçesi hipotezi, onları asla bulamayacağımızı öngörüyor çünkü bulunmak istemiyorlar ve bunu garanti edecek teknolojik yeteneğe sahipler." yazıyor. "Dolayısıyla bu hipotez yanlışlanabilir, ancak prensipte gelecekteki gözlemlerle doğrulanamaz."

Bunu karamsar ve psikolojik olarak tatsız olarak tanımlıyor ve uzaylıların gerçekten temasa geçeceğine inanmayı tercih ediyor. Ball'un Hayvanat Bahçesi Hipotezi hakkındaki makalesinde, "hastalıklı ve grotesk" olarak tanımladığı küçük bir değişiklik var: Laboratuvar Hipotezi. Bu yorumda uzaylılar, üzerimizde yürüttükleri bir deneyin parçası olduğumuz için bizimle konuşmazlar.

"Yapay bir laboratuvar ortamında olabiliriz." diye yazıyor. "Ancak, bu hipotez bilimin kapsamı dışındadır, çünkü hiçbir yere götürmez, dayandığı öncülleri hemen sorgular ve hiçbir tahminde bulunmaz."

Buna karşılık, fizikçi João Pedrode Magalhães'in 2016'da önerdiği gibi, biz - makul bir fiyata - en azından bakıcılarımızla iletişime geçmeyi deneyebiliriz.

Yazar, "Dinleyebilecek tüm dünya dışı uygarlıklara televizyon ve radyo kanallarını kullanarak bir mesaj göndermeyi ve onları yanıt vermeye davet etmeyi öneriyorum." diye yazdı.

"Bunun dünya dışı zekalardan bir yanıtla sonuçlanması anlamında başarılı olma ihtimalinin düşük olduğunu kabul etsem de, dünya dışı uygarlıkların bizi izliyor olma olsaılığı göz ardı edilemez ve önerim mevcut bilimsel bilgilerle tutarlıdır. Ayrıca, davet göndermek teknik olarak mümkün, ucuz ve güvenlidir ve çok az kişi bir veya daha fazla dünya dışı zeka ile temas kurmanın büyük önemini inkar edebilir."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum