Küresel Isınma Son 24 Bin Yılın En Yüksek Seviyesinde
Küresel Isınma Son 24 Bin Yılın En Yüksek Seviyesinde

İnsan kaynaklı sera gazı emisyonlarından kaynaklanan mevcut küresel sıcaklık artışı, 24 bin yıl önceki son Buz Devri'nden bu yana gezegenin iklimindeki en hızlı değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir veri analizinde, araştırmacılar son 24 bin yıldaki sıcaklıklardaki değişimi yeniden inceledi ve mevcut küresel sıcaklıkların "benzeri görülmemiş" olduğunu buldu.

Arizona Üniversitesi tarafından yönetilen ve Nature'da yayınlanan yeni çalışma, iklim krizinin nedeninin insan faaliyeti olduğuna dair kanıtlara katkıda bulunuyor.  Araştırmacılar son Buz Devri'nden bu yana Dünya'nın iklimini yeniden yapılandırarak, iklim değişikliğinin ana itici güçlerini ve bu değişimin meydana gelme hızını inceledi.

Erken Holosen dönem ile Sanayi Devrimi'nin başlangıcı arasındaki 9.000 yıl boyunca, küresel ortalama sıcaklığın yaklaşık 0,5°C arttığı görünüyor. Bununla birlikte, son 150 yılda, küresel ortalama sıcaklık 1,2°C'nin üzerinde artmıştır.  Bu durum doğal varyasyona kıyasla inanılmaz bir büyüklükte bir değişim hızı.

Araştırmaya katkıda bulunan ortak yazar Profesör Jessica Tierney, ABD Kongresi'ne iklim sorunları hakkında bilgi veren bir açıklamada "Bu inceleme, mevcut sıcaklıkların 24.000 yılda benzeri görülmemiş olduğunu gösteriyor. Ayrıca insan kaynaklı küresel ısınmanın hızının geçmişteki tüm örneklerinden daha hızlı olduğunu gösteriyor” dedi.

Araştırmanın başyazarı Dr Matthew Osman, "Bugün normal olarak kabul edebileceğimiz sınırların bu kadar dışında olmamız endişe verici ve herkes için şaşırtıcı olmalı" dedi.

Ekip, son buzul maksimumundan bu yana meydana gelen değişiklikleri incelemek için iki bağımsız yöntemi birleştirdi. Bu yöntemlerden biri deniz tortullarını kullanmak. Yumuşakçaların kabukları, zamanla gelişen sıcaklık değişimlerinden etkileniyor ve kimyaları değişiyor. Belki mükemmel bir termometre değiller ama bu sıkça kullanılan bir gözlem metodu. Diğer yöntem ise, simüle edilmiş iklim modelleridir. Bu iki yöntemin verilerini eşleyerek, ekip bulgularını güçlendirmeyi amaçladı. Tüm gezegenin sıcaklık değişimlerinin 200 yıllık aralıklarla, 24.000 yıl boyunca izlenebildiği haritalar oluşturdular.

Osman, "Bu haritalar gerçekten önemli" dedi. "Haritalarla birlikte, herkesin Dünya genelinde sıcaklıkların nasıl değiştiğini çok kişisel bir düzeyde keşfetmesi mümkün. Bugün tam olarak bulunduğumuz yerden 24.000 yıllık sıcaklık evrimini görselleştirebilmek, iklim değişikliğinin ne kadar şiddetli olduğuna dair bir fikir edinmemize yardımcı oldu."

Ekip şimdi bu yöntemi, daha önce meydana gelen iklim değişikliklerini daha yakından incelemek ve gelecek hakkında belli başlı tahminlerde bulunmak için kullanıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum