Kozmetik Reklamları Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?
Magazin ya da moda dergilerindeki o pırıltılı ve büyülü reklamlara rağmen aslında güzellik endüstrisinin bilimsel anlamda hiç de kozmetik reklamlarının iddia ettiği gibi olmadığı ortaya çıktı.

Amerika’da yapılan ve Vogue, Glamour ve Marie Claire gibi en bilindik moda dergilerindeki reklam başlıklarını inceleyen yeni bir çalışmaya göre, kozmetik ürünlerin çoğu sahte iddialarla tanıtım yapıyor. Hatta çalışmanın sonuçlarına göre, bu reklamların önemli bir kısmı “bariz yalan.”

Valdosta State Üniversitesi’nden araştırmacılar, reklamları birçok farklı kategoriye ayırarak, Nisan 2013’te yayımlanan yedi dergideki toplam 289 tam sayfa kozmetik reklamını değerlendirdi. Kozmetik ürünlerin tanıtımları, ekolojik iddialar (hayvanlar üzerinde test edilmemiştir gibi), onaylanma iddiaları (dermatologlar tarafından tavsiye edilmektedir gibi), ve bilimsel iddialar (klinik olarak kanıtlanmıştır) olarak ayrıştırıldı.

Makyaj malzemeleri, cilt bakımı ürünleri, vücut kremleri, kokular ve bir takım başka ürünler de reklamlarda kendi aralarında farklı kategorilere sahiptiler.

Bu kategorileştirilmeden sonra, reklamlar tarafından yapılan iddiaların doğruluk seviyesi, “bariz yalan”, “ihmal”, “şüpheli” ve “uygun” seviyelerinde, 1’den 4’e kadar puanlandı (outright lie, omission, vague, ve acceptable.)

Çoğu insan hali hazırda, kozmetik ürünleri hakkında şüpheli düşünmeye meyilli olsa da, bu araştırma yine de insanları oldukça şaşırtabilecek sonuçlara sahip. Araştırmaya göre, dergilere verilen reklamlardan sadece yüzde 18’i “uygun” bulunmuş, beş üründen dördünün şüpheli ya da yalan olduğunu sonucuna varıldı.

Araştırmanın sonucunda, ürünler için yapılan bilimsel iddiaların sadece yüzde 14’ünün kabul edilebilir olduğu gözlemlendi. Ekolojik iddialarda daha fazla doğruluk payı olmasına rağmen, onlarda bile iddiaların sadece yarısının doğruluğu kanıtlandı. Bunun dışında ürünlerin performans iddialarının bir hayli düşük sonuç verdiği görüldü. Yaklaşık olarak dört performans iddiasından sadece birinin uygun görüldüğü, ancak %23 gibi çoğunluk bir oranın bariz yalan seviyesinde değerlendirildiği ortaya çıktı.

Kozmetik reklamlarının abartılı olması ya da sağlık ve güzellik ürünlerinin kadınları satılması için bu ürünlerin farklı sonuçlara yol açtığının iddia edilmesi kimse için büyük bir sürpriz olmayacaktır ancak yine de belki bu şekilde halkın ilgisi bu çalışmaya çekilir ve güzellik ürünlerinin pazarlaması ve düzenlenmesinde bir etki sağlar.

Çalışmanın ortak yazarlarından Sarah Knapton The Telegraph’a yaptığı açıklamada “Reklamcılıkta aldatma sadece o reklamcının itibarını zayıflatmaz aynı zamanda bütün tüketicileri savunmaya geçirerek reklamlardaki iddiaları gerçek olan bütün reklamcılar için de benzer bir zarar verici etki yaratır,” dedi. “Çalışma, pazarlamacıların kozmetik reklamlarında gerçekleri söylemesinin kendi yararlarına olacağını ortaya koyuyor. Bu alanı geliştirmek için çok daha fazla düzenleme yapmak gerekiyor.”

Kaynak
*Bilimfili - "Kozmetik Reklamları Gerçeği Ne Kadar Yansıtıyor?"
https://bilimfili.com/kozmetik-reklamlari-gercegi-ne-kadar-yansitiyor/

İleri Okuma
Peter Dockrill, “Over 80% of cosmetic product claims are untruthful, study finds,”http://www.sciencealert.com/over-80-of-cosmetic-product-claims-are-untruthful-study-finds

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum