Kayıtlı Drone Sayısı Uçak Sayısını Geçti
Federal Havacılık Kurulu'nun yayınladığı istatistikler neticesinde kayıtlı drone kullanıcılarının uçaklardan fazla olduğu ortaya çıktı. Peki, dronelara karşı nasıl önlemler alınıyor?

Federal Havacılık Kurulu’nun dediğine göre Amerika’da kayıtlı drone kullanıcılarının sayısı kayıtlı uçaklardan daha fazla.

Federal Havacılık Kurulu’nun yöneticisi Michael Huerta’nın açıklamasına göre Kurul’un geçtiğimiz hafta yaptığı araştırmada 325.000 kayıtlı drone sahibi varken 320.000 kayıtlı uçak mevcut. Huerta’ya göre kullanılan drone sayısı 325.000den çok daha fazla çünkü drone sahipleri birden fazla drone satın alıyor.

Kurul, geçtiğimiz Noel’den hemen sonra yeni bir drone kayıt programı başlatmıştı. Kayıt programı sayesinde drone sahiplerinin yönetmeliklere aykırı davranış sergilemesi halinde takibini kolaylaştıracak ve insanlarda bir sorumluluk kültürü yaratmakta yardımcı olacak.

Michael Huerta’ya göre kayıtların hızla yapılması hükümet ve endüstrinin birlikte çalışabileceğinin bir kanıtı.

Geçtiğimiz günlerde art arda gelen drone haberleri ile insanların sorumsuzca drone kullanması ve sebep oldukları sorunları, yerel güvenlik güçlerinin droneları kontrol almak için kullandıkları yöntemleri gördük. Gördüğümüz kadarıyla kimse ortada sorumsuzca gezip insanların hayatını tehlikeye atan bir drone görmek istemiyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/kayitli-drone-sayisi-ucak-sayisini-gecti-68576

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum