'Karbon Ayak İzi' Gerçek Suçluları Gizlemek İçin Kullanılıyor Olabilir
'Karbon Ayak İzi' Gerçek Suçluları Gizlemek İçin Kullanılıyor Olabilir

Yönetim gurusu Peter Drucker'a atfedilen ünlü bir iş mantrasına göre, "Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz". Bu, iklim değişikliğinin yıkıcı etkilerinden kaçınma çabalarımız deavm ederken neden karbon emisyonlarının her zamankinden daha fazla inceleme altında olduğunu açıklamaya yardımcı olabilir.

Örneğin, "karbon ayak izi" (bir ürünün yaratılması, kullanılması ve bertarafı sırasında yayılan sera gazlarının (çoğunlukla karbon) miktarını ölçmenin bir yolu)  temel ve bilinen bir terim haline geldi. Artık çevrimiçi olarak sunulan çok sayıda karbon ayak izi hesaplayıcıyla, arabaların ayak izi, elektrik üretimi, eğitim, ülkeler ve bunun yanı sıra hemen hemen her şey hakkında veri bulabilirsiniz.

Geçen yıl The Guardian'daki bir makale, petrol şirketlerinin karbon ayak izinin artan popülaritesi üzerindeki etkisini vurguladı.

Ana mesajı, kişisel karbon ayak izlerini ölçme fikrinin - başka bir deyişle, bireyler olarak sorumlu olduğumuz emisyonları hesaplamanın - ilk olarak petrol devi BP tarafından, hareketin (ve suçun) yükünü fosil yakıt şirketlerinden diğer şirketlere kaydırmak için teşvik edildiğiydi.

Birçok açıdan bu taktik işe yaradı. Ücretsiz karbon ayak izi araçları yaygınlaştı ve insanlar bunları kolaylık, doğruluk ve güvenilirlik açısından sıralamaya bile başladı. Örneğin, Dünya Yaban Hayatı Fonu'nun hesaplayıcısı bize karbon ayak izimizi ton olarak ve ayrıca yaşam tarzımızın hangi bölümlerinin buna katkıda bulunduğunu söylüyor.

Fotoğraf: Örnek bir karbon ayak izi dökümü. WWF.

Büyük sorun şurada başlıyor: Halihazırda verilmiş olan hasarı tersine çevirecek kadar büyük değişiklikler yapmak artık kimsenin kişisel kapasitesinde olmayabilir. Küresel emisyonların yüzde 71'inden yalnızca 100 şirketin sorumlu olduğu bir dünyada, bunun yerine çevremizdeki karbon yoğun sistemlerin tamamen elden geçirilmesine ihtiyacımız var.

"Yaşam döngüsü değerlendirmesi" olarak bilinen bir çevresel yönetim metodolojisinden geliştirilen karbon ayak izi fikri, bir ürünün veya sistemin tüm kullanım ömrü boyunca etkisini ölçmenin ilk yollarından biriydi ve şirketlerin malzeme ve enerji harcamalarını yönetmelerine yardımcı oldu.

Bunun gibi araçlar ilk olarak 1970'lerde Coca-Cola gibi şirketler tarafından Orta Doğu'daki huzursuzluğa neden olan enerji krizi sırasında enerji kullanımını azaltmalarına yardımcı olmak için geliştirildi.

Ancak tek kullanımlık ürünler daha yaygın hale ve büyüyen bir sorun haline geldikçe, şirket pazarlaması, AB mevzuatında ve politikasında daha yaygın bir yaklaşım olan, üretici sorumluluğunu almak yerine kişisel sorumluluğu tahsis etmek için ayak izlerini kullanmaya odaklanmaya başladı.

Bu araçlar kendi başlarına kötü değiller. İklim değişikliğini inovasyon yoluyla çözmeye çalışırken yeni sorunlar yaratmamamıza yardımcı olmak için giderek daha fazla kullanılıyor. Sorun şu ki, bu araçlar bireyler tarafından kullanıldığında, iklim krizini on yıllardır sürdüren şirketlerin üzerindeki baskıyı azaltıyor.

Bunun yerine, bu araçlar, yakıt üretim sürecinde karbon emisyonunun "sıcak noktalarını" belirleyip ele alarak daha sürdürülebilir yakıtlar geliştirmek için kullanılabilir. Ayrıca, bu alanlarda geri dönüşümü artırarak plastiğin çoğalmasının olumsuz etkilerini en etkili şekilde azaltabileceğimiz yerleri göstermek için de kullanılabilirler.

Örneğin, yakın tarihli bir rapor, Google ve PayPal dahil olmak üzere en büyük on teknoloji şirketinin ayak izlerinin büyük ölçüde fosil yakıt endüstrisini destekleyen yatırımlarından kaynaklandığını gösteriyor.

Elbette kendimizi sorumluluktan tamamen soyutlamamalıyız. Karbon ayak izleri, kendi satın alma, yatırım ve boş zaman seçimlerimizi etkili kılmak için hala kullanılabilir.

Ancak bunun da ötesinde, endüstriler ve hükümetler tarafından karbon ayak izi hesaplamaları, gömülü emisyonları azaltmak ve daha fazla karbonu toprakta tutmak için gerekli değişiklikleri yaptıklarını kanıtlamak için kullanılmalıdır.

Karbon ayak izleri verilerini halka açık hale getirmek, iklim üzerinde en büyük etkiye sahip şirketler ve sistemler üzerinde mali ve yasal baskı oluşturabilir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum