Kanada'da Tuhaf Bir Günde İnsanlar 5 Kilometre Uzaktan Diğerlerinin Konuşmalarını Duyabiliyordu
"Havaalanındaki insanlar, kasabada havlayan köpekleri ve kasaba halkının konuşmalarını sanki 5 kilometre uzakta değil de yakındaymış gibi net bir şekilde duyabiliyordu."

17 Ocak'tan 5 Şubat 1947'ye kadar, Kanada'nın kuzeybatısındaki Yukon soğuk bir dönemden geçti ve 3 Şubat'ta -64°C ile en düşük sıcaklığa ulaştı.

Hava gözlemcisi Gordon Toole, Snag'ın küçük havaalanında en düşük sıcaklığı ölçtü. Kullandığı termometre -62,2°C'nin altına inmediği için fazladan bir çizgi işaretleyerek kaydetmesi gerekti. Kalemlerin çalışması için hava fazla soğuktu, bu yüzden bir pergel seti kullanarak termometrenin üzerine kazımak zorunda kaldı.

Bu sıcaklıklarda, insanların nefesi havada beyaz bir toza dönüştü ve bunu yaparken bir çınlama sesi çıkardı. Kulağa ne kadar hoş gelse de, havada birkaç dakikadan fazla kalmak açıkta kalan cildin donmasına neden olurdu ve hipotermi büyük bir riskti.

Sıcaklığın en düşük olduğu Snag, Yukon sakinleri tarafından fark edilen daha tuhaf etkilerden biri de sesin farklı şekilde yayılmaya başlamasıydı. Toole, havaalanında sıcaklığı ölçerken, donmuş bir sis bulutu görüşünü engellemeden birkaç metreden fazlasını göremiyordu. Yine de 6 kilometreden uzaktaki ana köydeki köpeklerin havlamasını duyabiliyordu ve yaklaşık 1,6 kilometre ötedeki Beyaz Nehir'de çatırdayan buzun sesi "silah ateşi gibi yüksek sesle çatırdadı ve gümledi".

Bu garip ses efektlerine ne sebep oldu? Ses farklı sıcaklıklarda aynı şekilde yayılmaz. Ses, soğukta daha yavaş hareket etmenin yanı sıra, yere yakınsanız, daha da uzağa gider. Yere yakın hava soğuk ve üstündeki hava sıcak olduğunda, sesler sıcak hava tarafından yüzeye doğru kırılır. Ses daha sonra zemin ile sıcak hava arasında sıçrar ve zemin boyunca daha sıcak havalarda olduğundan çok daha uzağa gider.

Environment Canada'nın kıdemli iklim bilimcisi David Phillips, National Post'a, "Bir sıcaklık inversiyonu, ses dalgalarının yukarı doğru kaçmak yerine yere doğru bükülmesine neden oldu. Havaalanındaki insanlar, kasabada havlayan köpekleri ve kasaba halkının konuşmalarını sanki 5 kilometre uzakta değil de yakındaymış gibi net bir şekilde duyabiliyordu." dedi.

Kilometrelerce öteden konuşmaları duymanın kafa karıştırıcı etkisine ve onları çevreleyen ve görüşlerini azaltan buzlu sise ek olarak, kasabadaki insanlar donmuş nefeslerinin her seferinde dakikalarca havada asılı kaldığını görebiliyorlardı.

Canada's History web sitesine göre Toole, "Dışarıda hareket ederken birkaç yüz metre uzunluğundaki bir buhar yolunu takip etmek benzersizdi. Kaybolmak bir endişe değildi. Bir gözlemci pist boyunca yürürken, her nefes, arkasında baş seviyesinde küçük, hareketsiz bir sis olarak kaldı. Bu insan nefesi sisi parçaları, yok olmadan önce üç ila dört dakika boyunca durgun havada kaldı. Hatta bir gözlemci, 15 dakika sonra aynı yoldan geri döndüğünde yolunu belirleyen böyle bir ize rastladı.” dedi.

Kaybolmuş olsalardı, tabii ki, bu gerçeği sadece fısıldayabilir ve yolun birkaç kilometre aşağısındaki bir arama kurtarma ekibi tarafından duyulabilirlerdi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum