Kalpte Keşfedilen Yeni Hücre Tipi
Kalpte Keşfedilen Yeni Hücre Tipi

Sorumlu araştırmacıları bile şaşırtan keşifte kalp hakkında yeni bir bilgiye ulaşıldı. Kalpte, genellikle sadece beyin ve omurilikte bulunan glial hücreye (merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sisteminde bulunan nöron olmayan hücreler) benzeyen yeni bir hücre türü bulundu.

Kalbin etrafındaki ağ benzeri görünümleri nedeniyle "nexus glia" olarak adlandırılan keşfin arkasındaki ekip, bu yeni hücrelerin gelecekte kalp hastalıklarını ve kusurlarını nasıl anladığımızın anahtarı olabileceğine inanıyor. Bulgular yakın zamanda ‘Plos Biology’ dergisinde yayınlandı. Çalışmanın ortak yazarı Cody Smith, “Benim için harika bilimin tanımı, daha fazla soru açan keşfettiğiniz bir şeydir. Bence, bunun tanımı bu.” dedi. 

Yeni keşfedilen hücreler, beynimizin tıka basa dolu olduğu yıldız şeklindeki çok görevli hücreler olan astrositlere benziyor. Bu hücreler beyinde ve omurgada sinir ağlarının oluşturulmasında ve sürdürülmesinde çok önemli bir rol oynar, ancak vücudun başka bir yerinde yaşamadıkları düşünülür.

Astrositler, gliyal hücreler olarak bilinen bir hücre sınıfına aittir - adı Yunanca "tutkal" kelimesinden gelir- hücreleri keşfeden 19. yüzyıl nörologlarının onlar için tespit edebildikleri tek işlevdir. Bu günlerde, glial hücreler hakkında biraz daha fazla şey biliyoruz, ama her şeyi değil. Bunların, örneğin pankreas, dalak, akciğerler ve bağırsaklar gibi organlar da dahil olmak üzere vücutta bulunabileceğini biliyoruz, ancak tam olarak ne olduğunu bilmiyoruz.

Özellikle beyindeki nöron işlevi için çok önemli olan astrositlerin, periferik sinir sisteminde (PNS), yani vücudun beyin ve omurilik dışındaki sinirlerle birbirine bağlanan kısımlarında neden temelde var olmadığı da açık değildir.

"Şaşırdık, bu yüzden PNS'de glial benzeri hücreler aradık." diye açıkladı Smith. "Gerçekten, [ilk yazar] Nina her hafta ofisime glial bir kimliği destekleyen daha fazla veriyle geldi ve bunların çoğuna ben ikna olmadım... Sonunda veriler göz ardı edilemeyecek kadar fazla oldu." dedi.

Başlangıç ​​olarak ekip, son yıllarda hastalıkları modelleyen bilim insanlarının hızla kobay olarak tercih ettiği bir hayvan olan zebra balığına baktı. Zebra balığının kalbinde astrositlere benzeyen bir hücre türü keşfettiler ve türler arası analiz aynı hücreleri insan ve fare kalplerinde de ortaya çıkardı. Doğumdan önce, sonunda yüzümüzü ve düz kaslarımızı oluşturmaya devam eden aynı hücre grubundan oluşan hücreler, çıkış yollarından kalbe yayılır ve bu, nexus glia'nın işlevi hakkında önemli bir ipucu sağlar.

“'Bu büyüleyici, çünkü çıkış yolu doğuştan gelen kalp hastalıklarının yüzde 30'unda kusurlu” diye açıkladı Nina… Kalp atışlarını değerlendirirken, nexus glia bozulduğunda kalp hızlarının arttığını fark etti” diye yazdı Smith.

Dahası, nexus glia, önemli bir glial gelişim geninden yoksun bırakıldığında, kalp atışı düzensiz hale geldi. Kikel-Coury, “Kardiyovasküler bulmacanın yeni bir hücresel parçasını bulabilirsek, bunun gelecekteki çalışmalar için temel oluşturabileceğini düşündüm” dedi.

Bu nitelikteki pek çok keşifte olduğu gibi, tam sonuçları henüz görülmedi. Smith, nexus glia'nın "kalbi düzenlemede oldukça önemli bir rol oynayabileceğini" düşünürken, onların kesin işlevlerini henüz "tamamen bilmedikleri" konusunda uyardı.

Smith, "Artık varlığından bile haberdar olmadığımız 100 sorumuz var, bu yüzden daha önce hiç çalışılmamış bu yolu keşfetmek için onları takip ediyoruz. Bu, temel nörobiyoloji çalışmanın birçok farklı bozukluğun anlaşılmasına nasıl yol açabileceğinin bir başka örneği… Gelecek için heyecanlıyım." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/new-type-of-cell-discovered-in-the-heart/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum