Kalabalık Bir Trendeyken Zaman Algınız Gerçekten Yavaşlıyor
Bir şeyi ne kadar keyifsiz bulursanız, zamanı o kadar yavaş hissedersiniz.

Sanal gerçeklik (VR) kullanan yeni bir çalışma, kalabalık bir trendeyken zaman algınızın yavaşladığını buldu.

Cornell Üniversitesi'nden bir psikolog ekibi, görsel uyaranlar veya geometrik şekiller kullanan önceki çalışmalardan, sosyal kalabalık yaşamanın insanların zaman duygusunun yavaşlamasına neden olabileceğini biliyordu. Ancak, bu etkinin gerçek dünyaya daha çok benzeyen durumlarda görülüp görülmeyeceğini bilmiyorlardı.

Bunu test etmek için tren yolculuklarının bir VR simülasyonunu kullanmaya karar verdiler. Katılımcılar, 60, 70 veya 80 saniye süren (rastgele) sanal olarak simüle edilmiş tren yolculuklarına yerleştirildi ve vagonda 35 ila 175 yolcu arasında değişen kalabalık seviyeleri vardı. Katılımcılar çevrelerine, taşıttaki sanal yolculara bakabildiler.

Yolculuk sırasında kalp atış hızı verileri toplandı ve ardından katılımcılardan sanal yolculuğun ne kadar keyifli veya keyifsiz olduğunu açıklamaları ve yolculuğun ne kadar sürdüğünü doğru bir şekilde tahmin etmek için ellerinden gelenin en iyisini yapmaları istendi.

 

Ekip çalışmada, "Ekolojik olarak geçerli bir sanal bağlamdaki sosyal kalabalığın olumsuz duygulara yol açtığını ve bunun da algılanan seyahat süresinin uzamasına yol açtığını varsaydık." diye açıkladı.

Haklıydılar, katılımcılar kalabalık yolculukların en az kalabalık yolculuklardan yaklaşık yüzde 10 daha uzun sürdüğünü tahmin etti. Keyifsiz yolculukların keyifli yolculuklara göre yüzde 20 daha uzun hissettirmesiyle, yolcuların yaşadığı keyif daha büyük bir etkiye sahip oldu.

Ekip çalışmasında, "Sonuçlar, metro vagonunun içindeki kalabalık düzeyinin kişinin seyahat süresi algısı üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdi." diye yazdı. "Ortalama olarak metrekare başına ek bir yolcu, 1-2 dakikalık bir yolculuğun algılanan süresini yaklaşık 1,8 saniye artırdı."

Ekip, tren operatörlerinin modellerinde kalabalık ve zaman algısı arasındaki ilişkiyi dikkate almalarının fayda sağlayacağına inanıyor. Ayrıca, toplu taşıma araçları aşırı kalabalığı daha az rahatsız edici hale getirecek şekilde tasarlanırsa, insanların yavaşlamış zaman algısının hafifletilebileceğini öne sürüyorlar.

Cornell Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nde profesör Adam K. Anderson, bir açıklamada, "Bu çalışma, insanlarla ilgili günlük deneyimlerimizin ve onlar hakkındaki öznel duygularımızın zaman algımızı nasıl çarpıttığını vurguluyor." dedi.

“Zaman, saatin söylediğinden daha fazlasıdır; bir kaynak olarak onu nasıl hissettiğimiz veya ona nasıl değer verdiğimizdir.”

Çalışma, Virtual Reality dergisinde yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum