JWST Ne Kadar Etkileyici? Çevrimiçi Araç Yeni Görselleri Hubble ile Karşılaştırmanızı Sağlıyor
JWST Ne Kadar Etkileyici? Çevrimiçi Araç Yeni Görselleri Hubble ile Karşılaştırmanızı Sağlıyor

Geçen ay bir kara delikte yaşamıyorsanız, JWST'nin ilk bilimsel görüntülerini yayınladığının farkındasınızdır. Görüntüler insanların akıllarını başlarından aldı, ancak bazıları bu heyecanın neden olduğunun merakı içindeydi.

JWST tarafından üretilen görüntünün gücünü vurgulamak için yazılım geliştiricisi John Christensen, en son görüntüler ile öncülü Hubble Uzay Teleskobu'ndan alınanlar arasındaki farkı net bir şekilde görmenizi sağlayan etkileşimli bir araç oluşturdu.

Kullanıcılar, kayan bir geçiş kullanarak, eski Hubble görüntüleri ile en son JWST görüntülerini görmek için hareket ettirebilir ve gelişmenin tadını çıkarabilirler. Christensen o zamandan beri daha da ince ayrıntılarla karşılaştırma yapmanıza olanak tanıyan yakınlaştırma, kaydırma kontrolü ve tam ekran modu özelliklerini ekledi.

Araç, Güney Halka Bulutsusu, Galaksi Kümesi SMACS 0723, Stephan Beşlisi ve Karina Bulutsusu dahil olmak üzere, şimdiye kadar yayınlanan dört çarpıcı görüntüyü içeriyor.

Araçtan da görebileceğiniz gibi, JWST görüntüleri ile Hubble'ın görüntüleri arasındaki fark astronomik. Ancak güzel resimlerin ötesinde, bu yeni görüntülerde zengin bir bilimsel potansiyel yatıyor.

Kaydırmalı etkileşimli aracı buradan ziyaret edin.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum