James Watson DNA için Aldığı Nobel Ödülünü Sattı
DNA’nın Çift Sarmal Yapısını Keşfeden İki İnsandan Biri Watson Nobel Madalyasını Sattı

DNA yapısını ilk keşfedenlerden biri olan James Watson’ın Nobel madalyası, New York’un Christie’s Müzayede Evi’nde perşembe günü yapılan açık arttırmada 4 milyon 100 bin dolara sattı . Bugün 86 yaşında olan Watson, ödülünü satmaya karar veren ilk Nobel sahibi oldu. 

Müzayedede ayrıca Watson’ın 10 Aralık 1962 yılında Stockholm’de yapılan ödül töreni için hazırladığı el yazısı konuşma özeti 300 bin dolara ve el yazısı ders notları 200 bin dolara alıcı buldu. Elde edeceği geliri yardım işlerine adayacağını daha önce açıklamış olan bilim insanı, “Cold Spring Harbor laboratuarı, Şikago Üniversitesi ve Cambridge Clare College’e yeni bağışlar yapabilmeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Böylece, derin düşüncelerin ve düzenin hâkim olduğu akademik çevrelerin korunmasına katkı sağlayacağımı düşünüyorum” dedi. 

Watson’ın sözleri müzayede evinin yayınladığı bildiride yer aldı.  Müzayededen Watson’ın elde ettiği toplam gelir ise 4.754 milyon $ oldu. Watson, meslektaşları Francis Crick ve Maurice Wilkins ile beraber DNA molekülünün yapısını keşfettikleri için 1962 yılında fizyoloji ve tıp dallarında Nobel ödülüne layık görülmüştü. 2004 yılında ölen Maurice Wilkins’in nobel madalyası ise 2.2 milyon dolara satılmıştı.

Aşağıda James Watson’ın TED Konferansında DNA’yı nasıl keşfettiğini açıkladığı bir video:

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum