İnsansı hareketlerle itme pozisyonunu değiştirebilen robot
Koşan, darbe aldığında dengesini koruyan hatta önüne çıkan engelin yüksekliğini hesaplayarak üstünden atlayan dört ayaklı robotlar, robot teknolojisinin giderek geliştiğinin bir kanıtı. Peki ya iki ayaklılar?

İnsanlar için ağır nesneleri itmek oldukça kolay. Cismin ağırlığına göre pozisyon değiştirerek kütleyi ve gücü belirli bir noktada toplayıp kendimizden çok daha ağır nesneleri itebiliyoruz. Japon araştırmacılar ise bu algıyı bir robota kodluyor. Tokyo Üniversitesi’nde üretilen HRP-2 isimli model, bir nesneye yaklaşarak nesnenin boyutunu, ağırlığını ve yerin sürtünme kuvvetini hesaba katarak o nesneyi itmek için uygun pozisyona geçiyor. Yani bir insan gibi düşünüp, hareket ediyor.

HRP-2 nesneleri elleriyle itebildiği gibi, sırtıyla veya omuzuyla yüklenerek de itebiliyor. Doğru pozisyonu bulana kadar pozisyonunu değiştiriyor. Robot önce en hafif kuvveti uyguluyor daha sonra itme kuvvetini artırıyor. Ayrıca robot gideceği mesafeye göre küçük ya da büyük adımlar atabiliyor. HRP-2’nin bu insansı hareketleri hem hayranlık uyandırıcı hem de ürkütücü.

Kaynak
http://www.log.com.tr/insansi-hareketlerle-itme-pozisyonunu-degistirebilen-robot-video/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum