İnsanların Düşüncelerini Artık Uzaktan Okuyabiliriz
İnsanların Düşüncelerini Artık Uzaktan Okuyabiliriz

The Scientist'in bildirdiğine göre, bilim insanları artık insanların düşüncelerini kafalarına dokunmadan bile "deşifre edebiliyorlar".

Geçmişteki zihin okuma teknikleri, insanların beyinlerine elektrotlar yerleştirmeye dayanıyordu. Ön baskı veritabanı bioRxiv'de yayınlanan bir raporda açıklanan yeni yöntem, bunun yerine fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI) adı verilen invaziv olmayan bir beyin tarama tekniğine dayanıyor.

fMRI, oksijenli kanın beyindeki akışını izler ve aktif beyin hücreleri daha fazla enerji ve oksijene ihtiyaç duyduğundan, bu bilgi beyin aktivitesinin dolaylı bir ölçüsünü sağlar.

Doğası gereği, bu tarama yöntemi, beyin hücreleri tarafından salınan elektrik sinyalleri, kanın beyinde hareket etmesinden çok daha hızlı hareket ettiğinden, gerçek zamanlı beyin aktivitesini yakalayamaz.

Ancak dikkat çekici bir şekilde, çalışma yazarları, kelime-kelime çeviriler üretemeseler de, insanların düşüncelerinin anlamsal anlamını çözmek için bu kusurlu vekil ölçüyü hala kullanabileceklerini buldular.

Austin'deki Texas Üniversitesi'nden bir sinirbilimci olan kıdemli yazar Alexander Huth, The Scientist'e “20 yıl önce dünyadaki herhangi bir bilişsel sinirbilimciye bunun mümkün olup olmadığını sormuş olsaydınız, gülerek odadan çıkarlardı” dedi.

Henüz hakemli olmayan yeni çalışma için ekip, 20'li ve 30'lu yaşlarında bir kadın ve iki erkeğin beyinlerini taradı. Her katılımcı, tarayıcıda birkaç oturumda toplam 16 saat farklı podcast ve radyo programı dinledi.

Ekip daha sonra bu taramaları, sesteki kalıpları kaydedilen beyin aktivitesindeki kalıplarla karşılaştıran "kod çözücü" olarak adlandırdıkları bir bilgisayar algoritmasına besledi.

Huth, The Scientist'e verdiği demeçte, algoritma daha sonra bir fMRI kaydı alabilir ve içeriğine dayalı bir hikâye oluşturabilir ve bu hikâye podcast veya radyo programının orijinal planıyla "oldukça iyi" eşleşir.

Başka bir deyişle, kod çözücü, beyin aktivitelerine dayanarak her bir katılımcının hangi hikâyeyi duyduğunu çıkarabilir.

Bununla birlikte, algoritma, karakterlerin zamirlerini değiştirmek ve birinci ve üçüncü şahısları kullanmak gibi bazı hatalar yaptı. Huth, "Neler olduğunu oldukça doğru bir şekilde biliyor, ancak işleri kimin yaptığını bilmiyor" dedi.

Ek testlerde, algoritma, katılımcıların tarayıcıda izlediği sessiz bir filmin planını oldukça doğru bir şekilde açıklayabilir. Hatta katılımcıların kafalarında anlatmayı hayal ettikleri bir hikâyeyi yeniden anlatabilir.

Araştırma ekibi uzun vadede bu teknolojiyi konuşamayan veya yazamayan insanlar için tasarlanmış beyin-bilgisayar ara yüzlerinde kullanılabilecek şekilde geliştirmeyi hedefliyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum