İnsanlara küsen robot icat edildi
Yapay zeka giderek gelişirken, bir örneği de İsviçre'de ortaya çıktı ve Alexia Lechot adlı tasarımcı, alıngan bir kişiliğe sahip robot üretti. iPad kullanarak oyun oynayan robot, yenilmeyi sevmiyor.

Genellikle fabrika ve atölyelerde ürün montajında kullanılan Delta robotlara bir yenisi eklendi fakat bu sefer mantık çok daha farklı. Deltu adı verilen bu robotu kızdırmamak gerekiyor çünkü aksi takdirde kendisi oyun oynamayı bırakıp sizi görmezden geliyor, hatta bu sırada selfie çekip Instagram'a dahi atabiliyor!

Deltu insanlarla oyun oynuyor fakat yenilmeyi hazmedemiyor

İsviçre menşeli bir tasarım okulu olan ECAL'da Alexia Lechot adlı bir mezun tarafından üretilen Deltu, ilginç meziyetlere sahip. Aslında Alexia Lechot da bir süredir robotlar ve insan ilişkileri konusunda çalışıyor, kendisini bu yönde geliştiriyor. Dolayısıyla Deltu da tam olarak bunu yapıyor.

Basit bir yapay zeka karakterine sahip olan Deltu, insanlarla etkileşime geçmesi için yaratıldı ve bu da iki iPad kullanarak gerçekleştiriliyor. Videoda da izleyebileceğiniz gibi, Deltu ve karşısındaki insan rakibi bir çeşit hafıza oyunu oynuyorlar, ardından rakip dişli çıkınca Deltu oyunu bırakıyor ve ilgisini farklı yönlere veriyor.

Sıkıldığı zaman oyunla ilgilenmeyi kesen, hatta işi bir ileri noktaya taşıyarak selfie çeken ve bunu hızlıca Instagram'a yükleyen 'narsist robot' Deltu, şimdilik fazla fonksiyona sahip değil ama insan-robot ilişkilerinin ileride geleceği noktayı göstermesi açısından önemli bir icat.

Deltu'yu şu an için ufak ve biraz da alıngan bir çocuk olarak kabul edebiliriz. Fakat ileride yapabileceklerini henüz bilmiyoruz ve mühendisi de çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak
http://shiftdelete.net/insanlara-kusen-robot-icat-edildi-75728

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum