İnsanlar Muhtemelen Koyun ve Keçileri Evcilleştirmek İstemediler
Türkiye'de bir köyden kemikler, vahşi hayvanların 1000 yıllık besicilik hikayesini anlatıyor.

Her evcil hayvan, nasıl oluştuğuna dair bir gizem sunar. Uzak geçmişte, bir hayvan ister kurt, ister yaban öküzü olsun, insanlara güvenerek evcilleşmeye başladı.

PNAS dergisinde yazan bir arkeolog ekibi, Orta Türkiye'nin dağlık bölgelerindeki Taş Devri kasabası Aşıklı Höyük'te, ilk evcilleşen hayvanlardan bazıları olan koyun ve keçiler için bu sürecin nasıl göründüğü ile ilgili bulgularını bir araya getirdi. Hayvan yetiştirmeyle ilgili iyi bir araştırma sahası olan köy, 1.000 yıllık kemik, gübre ve yerleşim işaretleri barındırıyor ve arkeologların evcilleştirmenin hızlandırılmış bir halini görmelerine izin veriyor.

Arizona Üniversitesi'nden zooarkeolog ve yeni çalışmanın ilk yazarı Mary Stiner, "Yapboz bir araya geliyor" diyor ve "büyük resmi görüyorsunuz."

İnsanlar ilk olarak 10.400 yıl önce köye taşınmış ve nehir kıyısında mevsimlik evler kurmuş. Stiner, buzulların geri çekilmesinden hemen sonra Türkiye, Suriye, Irak ve İran'ın bu dönemde gıda depolama deneyleri yapmaya başladığını söylüyor. Aşıklı Höyük sakinleri, çoğunlukla yem bitkileri yemelerine rağmen, bahçecilikle uğraşıyor, hatta bazı buğday türleri yetiştiriyordu. Etlerinin çoğu, çevredeki tepelerdeki koyun ve keçilerden gelirdi. Bu boynuzlu hayvanlar, bugün bir çiftlikte göreceğiniz yuvarlak kuzenlerinin aksine uzun bacaklar üzerinde duruyordu.

Fotoğraf: Modern bir evcil koyun.

Bu hayvanlarla olan ilişki, avlanma sayesinde gelişmiştir. Önceleri Aşıklı Höyük sakinleri, evleri arasında küçük kümeslerde genç yaban keçileri ve koyunlar tuttular, yakalanan hayvanlar burada pislik izleri bıraktı. Aşıklı Höyük halkı hayvanları sadece birkaç ay büyüttü, bu döneme ait kemiklerin çoğu yetişkinliğe geçişte öldürülen ergen hayvanlara ait.

Stiner, "Amaç onları uysal evcil hayvanlara dönüştürmekle ilgili değil. Muhtemelen önümüzdeki kışı atlatmak için canlı depolama ile ilgili” diyor. Bu köyün insanları da hayvanları beslemek için ruhen motive olmuş olabilir. Bölgenin başka yerlerinde domuz, keçi ve koyun leşleri kavurma veya tütsüleme için büyük parçalar halinde doğranır ve muhtemelen paylaşılırdı. Etrafta birkaç genç hayvan bulundurmak, ziyafet için et olmasını sağlamanın bir yolu olabilirdi.

400 yıl sonra, MÖ 8000 civarında, köyün sakinleri artık tamamen orada yaşamaya başladılar. Daha büyük sürüler tutmaya başladılar ve gübre izleri büyük yığınlar haline geldi. Yerleşimde artan sayıda düşük yapan koyun ve keçi iskeletinin gösterdiği gibi, bu hayvanlardan birkaçı üremeye başladı.

Diğer araştırmalar, bu erken dönem tutsak hayvanların eklem problemlerinden muzdarip olduğunu ve yüksek orandaki düşüklerin keçi ve koyunların ihtiyaç duydukları yiyeceği alamadığını gösteriyor. Stiner, "Kapatma bu hayvanlara oldukça zarar veriyor" diyor.

Ancak 1000 yıldan fazla bir süredir köylüler, hayvanları hayatta tutmak ve hatta onları yetiştirmek için ihtiyaç duydukları becerileri bulmuş görünüyor. Farklı kaynaklardan (dağ meraları veya köy bahçeleri) gelen yiyecekler, çiftlik hayvanlarının kemiklerinde ve onları yiyen insanlarda izotop şeklinde belirgin bir iz bırakır. Bu imzalara dayanarak, yerleşimin sonuna yaklaşırken, insanlar neredeyse tüm etlerini evcil hayvanlardan elde ediyorlardı.

Aynı zamanda, köylüler koyun ve keçilerin dizginlerini daha serbest bıraktılar. Köyün yakınında kapatılmak yerine, yabani bitkileri yedikleri ormanlara ve otlaklara bırakıldılar. Bu, hayvanların uysal davranmaya başladığını gösteriyor. Ne de olsa bir hayvanı meraya çıkarmak için kaçmayacağına güvenmeniz gerekir. Ancak bu yumuşak huylu hayvanlar bile bugün bildiğimiz hayvanlara benzemiyordu. Koyunlar hala vahşi ataları gibi uzun bacaklıydı ve yün için yetiştirildiklerine dair hiçbir kanıt yok.

Ancak köyün son dönemlerine doğru hem insanlar hem de hayvanlar birbirine bağımlı hale gelmeye başlamış gibi görünüyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum