İnanılmaz Yüksek Çözünürlüklü İnteraktif Harita, Mars'ı Daha Önce Hiç Görmediğiniz Şekilde Gösteriyor
Bu inanılmaz mozaik küre ile Kızıl Gezegeni keşfedin.

Şimdiye kadar Mars'a seyahat etmek ve kum tepelerinin, volkanlarının ve uçurumlarının üzerinden uçmak istediyseniz, bugün şanslı gününüz. Caltech'in Bruce Murray Gezegen Görselleştirme Laboratuvarı, fiziksel olarak Kızıl Gezegenin üzerinde olmaya en yakın şeyi yayınladı. Mars'ın şimdiye kadar oluşturulmuş en yüksek çözünürlüklü küresel görüntüsünü yayınladılar.

İnteraktif küre, NASA'nın Mars Reconnaissance Orbiter'ının siyah beyaz Bağlam Kamerası’ndan (CTX) alınan 110.000 görüntü kullanılarak oluşturuldu. Her piksel, Mars'ta 25 metrekarelik bir alana karşılık geliyor. Toplamda 5,7 trilyon piksele sahip ve tamamlanması altı yıl sürdü.

Projeye liderlik eden ve Murray Laboratuvarını yöneten görüntü işleme bilimcisi Jay Dickson, bir açıklamada, "Herkesin erişebileceği bir şey istedim. Okul çağındaki çocuklar artık bunu kullanabilir. 78 yaşına yeni giren annem artık bunu kullanabilir. Amaç, Mars'ı keşfetmekle ilgilenen insanlar için engelleri azaltmak." dedi.

Mars'ı görmenin gerçekten olağanüstü bir yolu. Örneğin, Gale Krateri'ne giderek, NASA'nın Curiosity'sinin Sharp Dağı'na tırmanırken izlediği yolu ve ilerideki oyulmuş vadiyi görebilirsiniz. Keşif aracı henüz bunu incelemedi, ancak su ve toprak kayması nedeniyle aşağı akan enkazı tespit etti.

Mars Reconnaissance Orbiter, 2006'dan beri Kızıl Gezegeni inceliyor ve CTX, Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE) ve Mars Renkli Görüntüleyici ile birlikte gezegenin yüzeyi hakkında inanılmaz bilgiler sağladı.

Görevin proje bilimcisi JPL'den Rich Zurek, "17 yıldır MRO, Mars'ı daha önce kimsenin görmediği şekilde bize gösteriyor. Bu mozaik, topladığımız bazı görüntüleri keşfetmenin harika ve yeni bir yolu." diye ekledi.

Dickson, görüntüleri yakaladıkları özelliğe göre birleştirmek için bir algoritma oluşturdu, ancak algoritma onları eşleştiremediği için 13.000 görüntünün yine de manuel olarak birleştirilmesi gerekiyordu. Eksik olan kısımlar ya henüz görüntülenmedi ya da bulutlar veya toz tarafından gizlenmiştir.

JPL'de Mars bilimcisi olan ve yeni mozaik şekillenirken geri bildirimde bulunan Laura Kerber, "Uzun zamandır böyle bir şey istiyordum. Hem güzel bir sanat ürünü, hem de bilim için faydalı." dedi.

Beta yayınlandığından beri 120'den fazla makale bunu kullandı ve gelecekte çok daha fazlası kullanacak.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum