İki Güneşin Yörüngesinde Dönen Tatooine Benzeri Gezegenler Yaşanabilir Olabilir
Çift yıldızların yörüngesinde dönen çoğu gezegen, sıvı su için sıcaklıkları korumaz; ancak bu büyük bir galaksi ve küçük bir oranı bile korusa, bu, bunun gibi pek çok dünyanın yaşamı sürdürebileceği anlamına gelir.

İki yıldızın etrafında sabit bir yörüngeyi sürdürmek, bir yıldızdan daha zordur ve çoğu gezegen herhangi bir yaşamı pişirecek kadar ısınır veya donduracak kadar soğur. Bununla birlikte, gezegen yörüngelerinin bir milyar yıl boyunca farklı yıldız çiftleri konfigürasyonları etrafında nasıl evrimleştiğine dair bir çalışma, önemli bir azınlığın muhtemelen yaşam için uygun koşulları koruduğunu gösteriyor. Ayrıca hangi sistemlerin en yakın incelemeyi hak ettiğine dair ipuçları sağlıyor.

Güneş sisteminin ötesinde yaşam aramak söz konusu olduğunda en büyük sorulardan biri şudur: Ne tür yıldızlar yaşamı destekleyebilir? Tek G-tipi yıldızların yapabileceğini biliyoruz, aksi takdirde burada olmazdık. Ancak bu, galaksinin yıldızlarının yalnızca küçük bir bölümünü kapsıyor. Daha fazla konum çeşitliliği olmadıkça, galaksi çok ıssız bir yer olabilir.

Kırmızı cüce M-tipi yıldızlar en yaygın olanlarıdır ve yaşamı destekleme kapasiteleri çok tartışılmaktadır. Yakın tarihli Amerikan Astronomi Derneği konferansında, New Jersey Koleji'nden lisans öğrencisi Michael Pedowitz ve Dr. Mariah MacDonald dikkatlerini ikinci en büyük soruya yönelttiler: Bir çift güneş tarafından ısıtılan bir gezegende yaşam devam edebilir mi? Sonuçta, ikili sistemlerde tekden daha fazla yıldız vardır, bu nedenle onları olası evler olarak dahil etmek seçenekleri büyük ölçüde genişletir.

Bazı ikili sistemler o kadar geniş bir şekilde ayrılmıştır ki, bir yıldızın yörüngesinde dönen bir gezegen diğerinden neredeyse hiç etkilenmez. Buradaki yaşam beklentileri iyi görünüyor. Daha ilginç olan durum ise, popüler olarak Tatooine benzeri dünyalar olarak bilinen, yıldızların birbirine çok yakın olduğu ve bir gezegenin güvenli bir mesafede olması için her ikisinin de etrafında dönmesi gerekeceği çiftine yörüngeli (circumbinary) gezegenler (CBP'ler). Bunlar, Pedowitz ve MacDonald'ın yıldız kütlelerinin ve gezegenler arasındaki ve gezegene olan mesafelerin binlerce kombinasyonunu kullanarak keşfettikleri şeyler.

İkili, "Sonuçlarımız, oldukça dış merkezli bir çifte yakın yörüngede dönen gezegenlerin hızla kararsız hale geldiğini doğruluyor." dedi. Böyle bir gezegen yıldızlardan birinde yanmaktan kaçınsa bile, yaşayacağı vahşi sıcaklık dalgalanmaları, belki de yeraltının derinlikleri dışında yaşam olasılığını ortadan kaldırırdı.

Ancak ikili devam etti; "İkili galaktik enöteden en az üç kat daha büyük yarı büyük eksenlere sahip neredeyse tüm gezegenler (% 87), ikili kütle oranı veya dış merkezlilik ne olursa olsun kararlıdır."

Bununla birlikte, tek başına yörünge kararlılığı yetersizdir. Çiftin modellediği gezegenlerin üçte ikisi, yörüngeleri boyunca yüzeylerindeki sıvı su için ya çok sıcak ya da çok soğuk olacaktır. Diğerleri zaman zaman yaşanabilir sıcaklıklara maruz kalır, ancak uygun olmayan koşullar nedeniyle kesintiye uğrar. Belki hayat normal derin soğukta kış uykusuna yatabilir, ancak en azından risklidir.

Yine de, çiftin modellediği kararlı gezegenlerin yüzde 15'i, yörüngelerinin en az yüzde 80'i boyunca yaşanabilir sıcaklıklara sahipti. Yüzde seksen çok düşük bir çıta gibi görünebilir - hayat kısa süreli aşırı ısınmayı bile kaldıramaz - ancak ekibin tahminleri, bir yıldızın yakınından kısa geçişler sırasında sıcaklıkları dengeleyecek okyanuslar ve atmosferlere izin vermiyordu. İkili, "Potansiyel olarak yaşanabilir CBP'lerin, küçük ayrım mesafeleri olan ikili yıldızlara yakın yörüngede olma eğiliminde olduklarını, ancak bu tür ikili yıldızların etrafındaki sabit gezegenler çok soğuk olduğundan, kütle olarak benzer ikili yıldızların etrafında nadiren yörüngede döndüğünü bulduk." diye yazıyor.

Başka bir deyişle, "ikiz güneşler" etrafında dönen Tatooines veya Magratheas'ı unutabiliriz. Bunun yerine, bunun gibi gezegenler bir büyük güneş benzeri yıldıza ve çok daha sönük bir ikincil yıldıza sahip olacaktır.

Yaşanabilir bölgede bir CBP'nin keşfi, var olabileceklerini kanıtladı, ancak bir gaz devi olarak yaşanabilir değil, ancak olabilecek uyduları olabilir. Mevcut algılama yöntemleri, ikili sistemlerde gezegen bulmayı çok daha zorlaştırıyor, ikili sistemlerde gezegen bulmayı çok daha zorlaştırıyor, bu yüzden yakınlardaki Alpha Centauri çevresinde bile bir gezegen bulamamış olabiliriz, ancak en azından şimdi nereye bakacağımız konusunda daha iyi bir fikrimiz var.

Çalışma, Amerikan Astronomi Derneği'nin 241. toplantısında sunuldu ve özeti burada bulunabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum