İki Büyük Disk Galaksinin Birleşmesi Çift Kuasar Üretiyor
İki Büyük Disk Galaksinin Birleşmesi Çift Kuasar Üretiyor

Astronomlar, NASA/ESA Hubble Uzay Teleskobu ile diğer uzay ve yer tabanlı gözlemevlerini kullanarak, Evren henüz yeniyken var olan bir galaksi birleşmesinin barındırdığı, yakından bağlı bir kuasar çifti (aktif olarak süper kütleli karadelikleri besleyen) SDSS J0749+2255'i keşfettiler. 3 milyar yaşında.

Kuasarlar, kendilerini gaz, toz ve yerçekimsel kavrayışları dahilindeki diğer her şeyle doldururken vahşi enerji pınarlarını patlatan doymak bilmez, süper kütleli kara delikler tarafından desteklenen parlak nesnelerdir.

"Evrende bu erken zamanda çok fazla çift kuasar görmüyoruz. Urbana-Champaign'deki Illinois Üniversitesi'nde yüksek lisans öğrencisi olan Yu-Ching Chen, bu keşfin bu kadar heyecan verici olmasının nedeni de bu diyor.

Önceki gözlemler, iki galaksinin hala açıkça ayrı varlıklar olarak kabul edilebildiği, birleşmenin ilk aşamalarında benzer sistemler tanımlamıştı.

Ancak yeni sonuçlar, bir çift kuasarın o kadar yakın bir mesafede parladığını gösteriyor ki, birbirlerinden sadece 10.000 ışık yılı uzaklıkta, orijinal ev sahibi gökadaları muhtemelen tek bir dev eliptik gökada olma yolunda ilerliyor.

Bu erken çağda birbirine çok yakın olan süper kütleli karadelik çiftlerini aramak, samanlıkta iğne aramak gibidir.

Zorluk, çoğu kara delik çiftinin ayrı ayrı ayırt edilemeyecek kadar yakın olmasıdır.

Böyle bir sistemi kesin olarak tespit etmek için, iki süper kütleli kara deliğin, son derece nadir koşullar olan, aynı anda kuasarlar olarak aktif bir şekilde birikip parlaması gerekir.

İstatistiksel olarak, her 100 süper kütleli karadelik için, belirli bir zamanda yalnızca biri aktif olarak birikiyor olmalıdır.

Ancak gökbilimciler, uzaktaki Evrenin, birleşen galaksilerin içine gömülü süper kütleli karadelik çiftleriyle dolu olması gerektiğini biliyorlar.

Böyle bir sistemin ilk ipuçları, uzak Evren'de yakından hizalanmış iki ışık noktasını ortaya çıkaran Hubble verilerinde bulundu.

Chen, "Hubble'ın hassasiyeti ve çözünürlüğü, gördüğümüz şey için diğer olasılıkları elememize izin veren resimler sağladı" dedi.

Gökbilimciler, SDSS J0749+2255 olarak adlandırılan bu sistemin gerçek doğasını doğrulamak için, ESA'nın Gaia misyonunun geniş veri tabanını aradılar ve bu sistemin, bir kara deliğin yörüngesindeki ara sıra meydana gelen değişikliklerin sonucu olabilecek bariz bir "sallantı"ya sahip olduğunu buldular.

Daha sonra Gemini North teleskoplarında kuasarlara olan mesafenin bağımsız ölçümlerini sağlayan GMOS ve GNIRS cihazlarını kullandılar ve iki nesnenin tek bir kuasarın ön plandaki bir yıldızla tesadüfen hizalanmasından ziyade her ikisinin de kuasar olduğunu doğruladılar.

W.M. Keck Gözlemevi, NSF'nin Karl G. Jansky Çok Büyük Dizisi ve NASA'nın Chandra X-ray Gözlemevi de bu gözlemlerin doğrulanmasına yardımcı oldu.

Ekibin makalesi Nature dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum