IBM, Devasa Kuantum İşlemcisini Ortaya Çıkardı
IBM, Devasa Kuantum İşlemcisini Ortaya Çıkardı

IBM (International Business Machines; Uluslararası İş Makineleri), Eagle adlı son derece etkileyici yeni bir kuantum işlemcisini ortaya çıkardı. İnanılmaz 127 fonksiyonel kübit ile kuantum bilgisayarları pratik kapasiteye ulaştıracak 100 qubitlik dönüm noktasını kırdı. Eagle sadece bir prototip ve henüz herhangi bir algoritmik savaşta geleneksel bilgisayarları ezmeye çalışmıyor, ancak araştırma kullanışlı bir kuantum bilgisayara yönelik yarışta umut verici bir gelişme.

IBM'de Kıdemli Başkan Yardımcısı ve araştırma direktörü Dr Darío Gil, Tom's Hardware hakkında şunları söyledi: “'Eagle' işlemcinin gelişi, kuantum bilgisayarların anlamlı seviyelerde klasik bilgisayarlardan daha iyi performans gösterebileceği güne doğru atılmış büyük bir adım. Kuantum bilişim, neredeyse her sektörü dönüştürme gücüne sahip ve zamanımızın en büyük sorunlarının üstesinden gelmemize yardımcı oluyor."

Bir kuantum işlemcinin temeli, geleneksel bir bilgisayardan daha fazla durum alabilen temel bir kuantum bilgisi birimi olan 'qubit'tir. Bunu açıklamanın en basit yolu, 8 bitlik bir bilgisayara karşı 8 kübitlik bir bilgisayar hayal etmektir: geleneksel sistemde, her bitin 0 veya 1 olabileceği, 00000000-11111111'e ve aradaki herhangi bir kombinasyona sahip olabilirsiniz. 8 kübitlik bir sistemde teorik olarak 00000000-999999999'a sahip olabilirsiniz. Bu nedenle, bir işlemciye eklenen her bir kübit, kapasitede ve potansiyel işlem gücünde büyük bir sıçramayı temsil eder.

Ne yazık ki, kuantum bilgisayarlar oldukça yüksek bir hata oranına sahiptir. Buna karşılık, kuantum işlemcileri genellikle bir dizi işlevsel kübiti hata denetimi ve çözümüne tahsis etmek zorunda kalıyor - ve o zaman bile, hata oranı pratik bir kuantum bilgisayarı yapmak için bir sorun olmaya devam ediyor.

Eagle, önceki IBM kuantum işlemci tasarımlarını temel alarak, öbir önceki Hummingbird'ün kübit sayısını neredeyse ikiye katlıyor. IBM her kenarda ek bir kübit ile petek benzeri bir kafes içinde düzenlenmiş operasyonel kübitler içeren "ağır altıgen" kübit düzenini kullanıyor. Ağır altıgen düzen, 1.000'den fazla qubit Condor işlemci konsepti dahil olmak üzere IBM'in şu anda gelişmekte olan tüm işlemcilerinin tasarımıdır. IBM, ağır altıgen tasarımın, kübitler arasındaki etkileşimle ilişkili hataların sayısını azalttığını belirtti.

Şirketin şu anda yol haritası için hedefinde gelecek yıl tek işlemcideki kübitleri üçe katlayıp 433 kübite kadar olan Osprey konseptine ulaşmak var. Condor 2023'te gelecek ve her şey plana uygun giderse 1000 kübit sınırını aşacak.

Çinli bilim insanlarının bir uzmanlık görevini tamamlamada geleneksel süper bilgisayarlardan 60.000 kat daha hızlı olduğunu iddia ettikleri bir işlemci oluşturmasıyla, kuantum bilgisayarlar son zamanlarda sıçramalar yapıp ve sınırları aşıyor. Kuantum işlemcilerin, mevcut formlarında görevleri tamamlama kapasitelerinin son derece sınırlı olduğunu ve henüz pratiklikten uzak olduklarını, ancak on yıl içinde çiplerin gelişmesi ile böyle bir dönüm noktasına yol açabileceğini belirtmek önemlidir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/technology/ibm-reveals-massive-quantum-processor-with-double-the-qubits-of-previous-generation/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum