Hubble Uzayın Derinlerinde Ürkütücü Bir 'Kozmik Anahtar Deliği' Buldu
Hubble Uzayın Derinlerinde Ürkütücü Bir 'Kozmik Anahtar Deliği' Buldu

Uzmanlar tarafından "kozmik bir anahtar deliği" olarak tanımlanan, teleskop tarafından yakalanan fenomen, bir yansıma bulutsusu olarak bilinir. Bu, yeni doğmuş bir yıldızın oluşumuyla geride kalan enkazın bir kısmı veya bu durumda Orion takımyıldızında V380 Orionis olarak bilinen küçük, çoklu yıldız sistemidir.

Burada gördüğünüz, NGC 1999 adlı hayaletimsi gök cismi, gezegenimizden yaklaşık 1.350 ışık yılı uzaklıkta; Orion Bulutsusu'ndan çok uzak olmayan - türünün Dünya'ya en yakın olan önemli boyutta bir yıldız fabrikasıdır.

Deliği çevreleyen, kozmik anahtar deliğinin merkezine yakın bir yerde görülebilen V380 Orionis yıldızından gelen ışığı yansıtan bir toz bulutu görebiliriz. Latince'de "bulut" veya "sis" anlamına gelen nebula, yansıma bulutsusu adının geldiği yer burasıdır.

Uzay ajansları bunu "bir sokak lambasının etrafında kıvrılan bir sis" olarak tanımlıyor, ancak bu noktada bulutun ortasındaki devasa boşluğun nedeni bilinmiyor. Bununla birlikte, bir bilim kurgu filmi çekiyor olsaydık, bunun uzaylıların gelmesi için mükemmel bir açılış ya da başka bir Evrene bir portal yerleştirmek için ideal bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

İlk olarak 1999'da Hubble'daki Geniş Alan Gezegensel Kamera 2 tarafından yakalanan fotoğraf, ESA'nın Herschel Uzay Gözlemevi de dahil olmak üzere teleskoplardan gelen takip gözlemlerine konu oldu. Nihai görüntü ve arkasındaki hikâye, gerçekten çok sayıda ekipmanın bir grup çalışmasıdır.

Hubble, 30 yılı aşkın bir süredir etrafımızdaki yıldızları ve galaksileri yakalıyor ve hala güçlü. Yakın zamanda, Orion Bulutsusu'nun güzel bir yakın çekimini ve yerçekimsel merceklenme tarafından yaratılan garip bir galaksi "aynasının" fotoğrafını gördük.

Elbette teleskop, bize sunduğu güzel fotoğraflardan çok daha fazlasıdır. Hala, bilim insanlarının, ister yeni asteroitler keşfetmede isterse Güneş'in ölümünü tahmin etmede olsun, Evren hakkındaki anlayışlarını derinleştirmelerine yardımcı oluyor.

ESA Hubble web sitesinde Hubble'dan daha fazla görüntü görebilirsiniz.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum