Hindistan en büyük roketini ateşledi
Hindistan, 630 ton ağırlığındaki roketle insansız uzay kapsülünü başarılı şekilde uzaya fırlattı. Bu Hindistan\'ın şimdiye kadar ürettiği en büyük roket.

Andhra Pradeş eyaletinin güneyindeki Sriharikota bölgesinden fırlatılan GSLV MK-III roketi, ülkenin şimdiye kadar ürettiği en büyük roket.

Hindistan'ın bu roketle uzaya daha ağır uydular gönderilebileceği belirtildi. İnsansız uzay kapsülüyle ülkenin, astronot gönderme hedefine daha da yaklaştığı ifade edildi. Hindistan, 10 yıl içinde uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

Başbakan Narendra Modi, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı açıklamada, GSLV MK-III'nin başarılı şekilde fırlatılmasını sağlayan bilim adamlarını tebrik ederek daha parlak başarılara imza atmak için Hint bilim dünyasının daha fazla çalışması gerektiğini kaydetti.

Hindistan Uzay ve Araştırma Kurumu Başkanı K Radhakrishnan da Hindistan uzay tarihi için çok önemli ve tarihi günü yaşadıklarını ifade etti. Test denemesinin maliyetinin 25 milyon dolar olduğu bildirildi.

Hindistanlı bilim adamları, daha önce yörüngeye sadece hafif uydular göndermeyi başarmıştı. Uzay araştırmalarına son yıllarda hız veren Hindistan birkaç ay önce Mars'a uzay aracı gönderen ilk Asya ülkesi olmuştu.

Kaynak: NTV

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum