Hawaii'nin Üzerinde Gökyüzünde Gizemli Bir "Uçan Girdap"
Hawaii'nin Üzerinde Gökyüzünde Gizemli Bir "Uçan Girdap"

Hawaii'deki Subaru Teleskobu, hafta sonu gece gökyüzünde vızıldayan garip bir "uçan girdap" yakaladı. 2022 olduğu için muhtemelen omuz silkip devam etmeden önce, yukarı bakan herkes nedenini çok merak ederdi ve eğer bu yıl uzaylıların temas kurduğu yıl olsaydı, açıkçası kimse şaşırmazdı.

SpaceX'in Falcon 9 roketinin sınıflandırılmış bir ABD casus uydusunu fırlatmasından saatler sonra görüntülendi, parlak gece sarmalının, Dünya atmosferinde yanmadan önce Pasifik Okyanusu üzerinde yörüngeden çıktıktan sonra roketin üst aşamasının neden olduğu düşünülüyor.

Bir roketin üç aşaması vardır. Güçlendirici olarak da bilinen ilk aşama, her şeyi yukarı doğru başlatan ilk itişi sağlayan, devreye giren ilk motordur. İkinci veya üst aşama, devreye girecek bir sonraki motordur ve roketin yükünü, kendi yörüngesindeki yükü devam ettirmek için güçlendiricinin tek başına yapabileceğinden daha fazla iter. Üçüncüsü, bir uydu, insanları taşıyan bir uzay aracı veya uzaya fırlatılan hemen hemen her şey olabilen yükün kendisidir.

SpaceX, 17 Nisan Pazar günü Kaliforniya'daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü'nden ABD Ulusal Keşif Ofisi (NRO) için gizli yükünü başlattı. Spaceweather.com'un dediği gibi "gece sarmalı" birkaç saat sonra fark edildi.

https://www.youtube.com/watch?v=dRUA9b4iPG0 

SpaceX yeniden kullanılabilir roketleri çivilediğine göre, Falcon 9'un ilk aşaması, SpaceX'in bu videoda gösterdiği gibi, Pasifik'teki bir drone gemisinin üzerine düzgün bir şekilde inerek Dünya'ya dönmek üzere tasarlandı. Aslında bu, SpaceX'in birinci aşama güçlendiriciyi 114. başarılı kurtarması oldu.

Falcon 9'un üst aşaması tekrar kullanılamaz ve bu nedenle işi bittikten sonra yörüngesinden çıkar - Dünya'nın yörüngesinden çıkarmak için son bir motor itme - böylece doğal olarak Dünya'ya geri dönebilir ve atmosferde yanabilir. Bunu yapmadan önce, kullanılmayan yakıttan kurtulmak için son bir yakıt yakma deliği vardır.

Subaru-Asahi Yıldız Kamerasının yakaladığı video uydu izleyicisi Dr. Marco Langbroek, "1. devrimin bitiminden hemen sonra Pasifik üzerinde yörüngeden ayrılan Falcon 9 üst aşamasının yörüngeden çıktıktan sonra yanan yakıt havalandırmasının neden olduğu karakteristik sarmalı gösteriyor." dedi.

"Subaru-Asahi Yıldız Kamerası", Japonya'daki Asahi-Shimbun gazetesi ve Subaru Teleskobu ile yürütülen ancak Japonya Ulusal Astronomik Gözlemevi ile ortaklaşa yürütülen gece gökyüzü projesinin canlı bir akışıdır. Hawaii adasındaki hareketsiz yanardağ Maunakea'da deniz seviyesinden yaklaşık 4.000 metre yükseklikte bulunan teleskop, 8.2 metrelik bir optik kızılötesi teleskoptur.

"Yıldız kamera" 7/24 çalışır, bu nedenle kendinizi biraz huzur ve sessizliğe ihtiyaç duyarsanız veya dünyanın başka bir yerinden bir gün doğumu veya gün batımı hayal ederseniz, canlı yayına uğrayabilir ve gökyüzünün ne yaptığını görebilirsiniz. 

Ya da bu, uzaylıların ulaştığı yılsa, Hawai'i ziyaret etmek için güzel bir yer ve onların gelişini izleyebilirsiniz.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/watch-a-mysterious-flying-whirlpool-whizz-through-the-skies-over-hawaii/ 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum