Harika Video Gezegenlerin Birbirine Göre Ne Kadar Hızlı Hareket Ettiğini Gösteriyor
Harika Video Gezegenlerin Birbirine Göre Ne Kadar Hızlı Hareket Ettiğini Gösteriyor

Gezegenlerin birbirine göre ne kadar hızlı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Gökbilimci Dr. James O'Donoghue tarafından hazırlanan harika bir animasyon, sekiz gezegenden hangisinin uzayda en hızlı hareket ettiğini çok net bir şekilde gösteriyor ve kazanan düşünüldüğünde, hızlı hareket etmek zorunda.

Evet, en hızlısı Merkür! En küçük gezegen Güneş'e en yakın olanıdır, bu nedenle yer çekiminden kaçmak için en yüksek hıza ulaşır. Yörünge hızı, uzaklığın karekökü ile ters orantılıdır. Yani yörüngesinde döndüğünüz büyük yer çekimi cismine ne kadar yakınsanız, o kadar hızlı gidersiniz.

Twitter linki.

Aynısı herhangi bir yörünge sisteminde olur. Güneş Sistemindeki en hızlı uydu, saniyede yaklaşık 31.5 kilometre hızla hareket eden Jüpiter'in en içteki Uydusu Metis'tir. Diğer bir örnek, Güneş'e Merkür'den daha yakın olan ve bilinen en hızlı asteroid olan 2021 PH27 asteroididir.

Güneş Sistemini biraz daha iyi anlamamıza yardımcı olan inanılmaz animasyonlar yaratmanın yanı sıra, Dr. O'Donoghue'nun uzmanlığı Satürn'ün halkaları. Twitter ileti dizisinde, buzlu parçacıklardan oluşan ince ama geniş yapıların aslında farklı hızlarda hareket ettiğini ve en içteki halkanın halkalı gezegenin atmosferi ile etkileşimler nedeniyle nasıl yok edildiğini açıkladı. Bu sürekli olmasa da, O'Donoghue ve meslektaşları, "halka yağmuru" olarak bilinen bir olayı inceliyorlar.

Twitter linki.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum