Güneş'teki 'Dev Deliğin” ABD Genelinde Çarpıcı Bir Işık Gösterisine Neden Olabileceği Tahmin Ediliyor
Güneş'teki 'Dev Deliğin” ABD Genelinde Çarpıcı Bir Işık Gösterisine Neden Olabileceği Tahmin Ediliyor

ABD'nin en kuzeyindeki eyaletlerdeki gökyüzü, Güneş'teki dev bir 'delik' nedeniyle Kuzey Işıklarının çarpıcı gösterileriyle süslenebilir.

Güneş rüzgârı" adı verilen elektrik yüklü parçacıklar kutuplara çarptığında ve atmosferdeki moleküllerle reaksiyona girdiğinde, kutup ışıkları Washington'dan New York'a kadar gökyüzünde görünebilir ve geceyi güzel renklerle aydınlatabilir.

Kuzey Işıkları tipik olarak yalnızca Kuzey Kutup Dairesi'ne daha yakın bir yerde görülebilir, ancak Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'nden yapılan bir tahmin, güçlü güneş rüzgârları geldikçe gökyüzünü güzel renklerle aydınlatarak daha güneye doğru kayabileceklerini gösteriyor.

Bölge için tahmini 6'lık bir "Kp endeksi" öngördü. Bu, Kuzey Işıklarının gücünün bir ölçüsüdür. Aurora'nın aşağıdaki görüntüdeki yeşil ve sarı çizgilerin ortasında oluşabileceğini belirtir:

Fotoğraf: Kutup ışığının gücünün yeşil ve sarı çizgiler arasında bir yerde olacağı tahmin ediliyor. (NOAA/Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi)

Bu güneş rüzgârları, Güneş'teki dev bir koronal delikten geliyor.

Devasa karanlık nokta, düşündüğünüz gibi gerçek bir delik değil. Aksine, Güneş atmosferinin (korona) aşırı sıcak dış katmanının, çevresinden daha soğuk olan ve bu nedenle o kadar parlak olmayan bir alanıdır.

Fotoğraf: Güneş'in atmosferindeki 'delik'. (NASA/Güneş Dinamikleri Gözlemevi)

Bu dev delik korona boyunca yayılırken, Dünya yönünde uzaya güçlü, yüksek hızlı güneş rüzgârları fırlattı. Atmosfer bizi koruduğu ve geçmişte bazı güçlü güneş fırtınalarının yaptığı gibi yaygın radyo veya elektrik kesintilerine neden olacak kadar güçlü olmadığı için bu rüzgârlar bir tehdit oluşturmuyor.

Güneş parçacıklarının yaklaşan patlaması nedeniyle, Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi Cuma günü ılımlı bir jeomanyetik fırtına için bir saat yayınladı.

Bu, yüksek hızlı parçacıklar Dünya'ya çarptığında ortaya çıkan manyetik alan kaosu olur. Gezegenimizin manyetik alanı onları Kuzey ve Güney Kutuplarına doğru yönlendiriyor ve orada güzel, göksel bir ışıltı yayıyorlar. Daha güçlü jeomanyetik fırtınalar GPS, radyo ve elektrik şebekelerini etkileyebilir.

Ancak ılımlı jeomanyetik fırtınalar daha iyi huyludur. Daha önce aurora ışıklarını New York ve Idaho'ya kadar sürdüler.

Bu makale ilk olarak Business Insider tarafından yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum