Güneşin İnanılmaz Mozaik Fotoğrafı, 14 Dünya Uzunluğunda Plazma Kasırgasını Gösteriyor
Bu bilim ve sanatın bir karışımı.

Güneş'in inanılmaz bir görüntüsü, son derece yetenekli iki fotoğrafçı ve vatandaş bilim insanı tarafından üretildi. Andrew McCarthy ve Jason Guenzel, Güneşimizin yüzey özelliklerini ve en etkileyicisi yıldızımızın dış kenarı boyunca uzanan kıvrımlı bir plazma filamentini gösteren güzel bir mozaiğini oluşturdular.

Konumlanma, ikilinin etkileyici özelliğin boyutunu kolayca hesaplamasına olanak sağladı. Yandan yana, Güneş yaklaşık 109 Dünya genişliğindedir ve bu filament 14 Dünya'ya eşdeğer bir mesafeye kadar uzanıyordu. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin yaklaşık yarısı kadar.

Fusion of Helios adını verdikleri görüntü, tek bir çekim değil, McCarthy tarafından çekilen ve Guenzel ile birlikte işlenen yaklaşık 90.000 ayrı görüntüden oluşan inanılmaz bir mozaik. Aslında, Güneş'in tam diskinin bu inanılmaz net görüntüsünü elde etmeye çalışmak için 200.000 fotoğraf çekildi. Fotosferin çalkalanması, bazı Güneş lekeleri ve plazma demetlerinin yanı sıra dramatik kasırga benzeri fışkırma, inanılmaz bir görüntü oluşturuyor.

Instagram linki.

 

Ekip ayrıca bir adım daha ileri gitti. Guenzel'in 2017'deki Büyük Amerikan Tutulması sırasında çektiği Güneş Tacı görüntüsünü kullanarak ve bunu NASA'nın SOHO'sundan alınan verilerle birleştirerek makul bir Güneş Tacı yarattılar, aksi halde Güneş çok parlak olduğu için görünmeyen bir Güneş özelliği.

Nihai etki kesinlikle büyüleyici, bilimsel harikalarla dolu bir sanat eseri.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum