Güneş Enerjisiyle Çalışan Aile Arabası Yapıldı
Son yıllarda güneş enerjisiyle çalışan sistemler gittikçe gelişirken, arabalarımız halen güneş enerjisiyle gitmiyor diye yakınıyorsanız bu haber hoşunuza gidebilir.

Hollanda  Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden öğrenciler sadece güneş enerjisi ile doğrudan çalışmayan, elde ettiği fazla enerjiyi de depolayabilen 4 kişilik bir aile arabası geliştirdiler. Stella Lux adı verilen araba  her ne kadar tuhaf bir görünüme sahip olsa da bunun bir nedeni var. Verimli,akıllı ve konforlu olmak üzere tasarlandı. Öğrenciler bu arabayla Avustralya’da yapılan güneş enerjisi ile çalışan arabaların katıldığı  Dünya Güneş Enerjisi Şampiyonası’na (World Solar Challenge) katılacaklar. Solar Team Eindhoven (STE) ,yani  Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden 21 öğrencinin geliştirdiği proje farklı bölümlerden öğrenciler kafa patlattı. 2013’de ekibin geliştirdiği Stella Cruiser sınıfında Dünya Güneş Enerjisi Şampiyonası’nı (World Solar Challenge) kazanmıştı. Stella Lux 5,8 metrekarelik güneş hücrelerinden elektrik üretiyor ve 15 kWh’lık ek pil kapasiteleri var. Hollanda ikliminde full şarj ile 100 km gidebilen aracın Avustralya ikliminde 1100 km menzil yapabileceği düşünülüyor.

Aracın maksimum hızı 125 km/s. Bu hıza ulaşabilmek için araba hem hafif, hem de aerodinamik açıdan başarılı bir şekilde tasarlanmış . Karbon fiber ve alüminyumdan yapılan aracın ağırlığı günümüzdeki arabaların dörtte biri ağırlığında nerdeyse. Aerodinamik açıdan orta kısımdan bir tünel geçen araba genişleyen bir tavana da sahip. Güneş arabasında verimi arttırmak için özel bir navigasyon sistemi kullanılmasıyla, optimal rota için hava durumu takip ediliyor. Aracın kapıları bir uygulama sayesinde akıllı telefonla açılabiliyor.  Haptik butonlarla donatılan arabada sürücünün yola dikkatini vermesi hedeflenmiş.

Kaynak
http://www.gercekbilim.com/hollandada-gunes-enerjisiyle-calisan-aile-arabasi-yapildi/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum

  • Özgür Arı
    Özgür Arı
    7 yıl önce

    bu hollandalılar da ne güzelmiş lan . bi bize bak bi bunlara bak