Google, Kuantum Bilişimi Kullanılabilir Hale Getirmede Büyük Bir Dönüm Noktasına Ulaştı
Google, Kuantum Bilişimi Kullanılabilir Hale Getirmede Büyük Bir Dönüm Noktasına Ulaştı

Google bilim insanları, hata oranlarını düşürdüklerini gösteren yeni bir çalışmayla etkili kuantum hesaplama geliştirme arayışlarında önemli bir kilometre taşını geçtiklerini belirttiler. Bu kilometre taşı, teknoloji için uzun süredir bir engeldi.

Kuantum bilişim, günümüzün geleneksel bilgisayarlarının çok ötesinde güçlere sahip bir makine yaratmak için atom altı dünyaya ilişkin büyüyen bilimsel anlayışımızı kullanan devrim niteliğinde bir ilerleme olarak lanse edildi.

Bununla birlikte, inatla yüksek hata oranları da dahil olmak üzere pek çok çetrefilli sorunun önünde duran teknoloji büyük ölçüde teorik kalıyor.

Nature dergisinde yayınlanan yeni araştırmada, Google Quantum AI laboratuvarı, hata oranını önemli ölçüde azaltabilecek bir sistem tanımladı.

Bu, ABD teknoloji devini, aynı zamanda süper iletken kuantum işlemcileri üzerinde çalışan IBM gibi rakiplerine karşı bir adım öne taşıyabilir.

Geleneksel bilgisayarlar bilgileri 0 veya 1 ile temsil edilebilen bitler halinde işlerken, kuantum bilgisayarlar aynı anda her ikisinin bir kombinasyonu olabilen kübitleri kullanır.

Süperpozisyon olarak bilinen bu özellik, bir kuantum bilgisayarın aynı anda muazzam sayıda potansiyel sonucu çözebileceği anlamına gelir.

Bilgisayarlar, kuantum mekaniğinin en akıllara durgunluk veren yönlerinden bazılarını kullanır; bunlara, bir bit çiftinin iki üyesinin birbirinden çok uzak olsalar bile tek bir durumda var olabildikleri "dolaşma" adı verilen bir fenomen dahildir.

Ancak eşevresizlik adı verilen bir sorun, kübitlerin kuantum hallerini terk edip dış dünya ile temasa geçtiklerinde bilgilerini kaybetmelerine neden olabilir.

Bu kırılganlık, kübit sayısıyla birlikte artan yüksek hata oranlarına neden olarak deneylerini hızlandırmak isteyen bilim insanlarını sinirlendiriyor.

Ancak Google ekibi, hata düzeltme kodu kullanan bir sistemin bilgileri etkilemeden hataları tespit edip düzeltebileceğini ilk kez pratikte gösterdiğini söyledi.

Çalışmanın ortak yazarlarından Google'dan Hartmut Neven, sistem ilk olarak 1990'larda teorize edildi, ancak önceki denemeler daha az değil, daha fazla hataya yol açtı.

Neven bir basın toplantısında, "Ancak sisteminizin tüm bileşenleri yeterince düşük hata oranlarına sahipse, o zaman kuantum hata düzeltmesinin büyüsü devreye giriyor" dedi.

Başka bir çalışmanın ortak yazarı olan Julian Kelly, gelişmeyi "önemli bir bilimsel dönüm noktası" olarak yorumladı ve "kuantum hata düzeltmesinin kuantum hesaplamanın geleceği için en önemli tek teknoloji olduğunu" söyledi.

Neven, sonucun hala "yeterince iyi olmadığını, mutlak bir düşük hata oranına ulaşmamız gerektiğini" söyledi.

Kullanılabilir bir kuantum bilgisayar hayalini gerçekleştirmek için "gelecek daha çok adım olduğunu" ekledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum