Goethe'nin Renkler Kuramı Çalışması İçin Çizdiği İllüstrasyonlar
Goethe'nin Newton'un Teorilerini Çürüten Renkler Kuramı Çalışması İçin Çizdiği İllüstrasyonlar

Johann Wolfgang von Goethe, Renkler Kuramı çalışmasıyla hem optik bilimi hem de sanat adına etkileyici bir miras bırakmış. Çok yönlü yazar ve şair Johann Wolfgang von Goethe’yi, kendisine benzer pek çok özgürlükçü ve sanat düşkünü aristokrattan ayıran şey, onun dehasının evrensel olmasıydı. Yaptığı işler herhangi bir ırka, milliyete, dile hatta zamana bağlı değildi. Çoğunlukla edebi yönüyle tanınıyor olsa da o sadece edebi eserler vermedi, bilimde de önemli çalışmalara imza attı. Optik ve renk bilimi üzerine eğilmeye başladığı andan itibaren Newton’un bu alandaki teorilerini çürütmeye başladı. Bunu yaparken de kalıcı “bilimsel sanat yapıtları” üretti. Onun bu yapıtları daha sonra Ludwig Wittgenstein gibi ikon kırıcı filozofları ve Wassily Kandinsky gibi soyut dışavurumcu ressamları derinden etkilemiştir.

 

Newton'un renk çemberi

Goethe'nin renk çemberi

 Goethe, Newton'un "7 renk vardır" şeklindeki tespitini geçersiz kılmış; mavi ve sarı renkleri (kırmızıya da sarının içinde görüyor) ana renkler olarak tespit etmiştir. Goethe'ye göre sadece mavi ile sarı vardır ve diğer renkler de bunların dereceleridir. Bu, Renkler Kuramı'na dair en popülerlik kazanmış bilgidir.

 

 

 

Kaynak
http://bigumigu.com/haber/goethe-nin-newton-in-teorilerini-curuten-renkler-kurami-calismasi-icin-cizdigi-illustrasyonlar/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum