Gizemli CERN buluşu bir parçacıktan fazlası olabilir
Geçen Aralık ayından beri, parçacık fiziği dünyası, CERN çarpışma deneylerinde görülmüş olabilecek potansiyel yeni bir parçacığın doğasıyla ilgili spekülasyonlarla çalkalanıyor.

CERN yöneticisi Fabiola Gianotti’nin planlanmmış bir duyuru olmadığını belirtmesine rağmen, teorik fizikçiler, Aralık ayının verilerindeki sıçramayı açıklamak için farklı yorumlar üretmeye devam etmekteler. Bunlar arasında, Kore-Amerikan işbirliği farklı bir yaklaşım öneriyor. Physical Review Letters’da yayınlanan makaledeki açıklamalara göre, belirli bir kütleye sahip bir tane parçacık yerine, bir çok parçacığın, gözlenen bu duruma sebep olması mümkün olabilir.

Bir buluş diyebilmek için yeterli kesinlik olmamasına rağmen, CERN açıklamasında, verilerdeki 750 GeV’de tespit edilen fazlalık tartışıldı (bu yaklaşık 800 protonun kütlesi eder).

Bu çok şaşırtıcı bir duyuru ve aynı zamanda bir bulmaca oldu; çünkü, bu sinyalin gerçek bir sinyal olduğu ortaya çıkarsa parçacığın ömrü ve kütlesi, sadece bir parçacığın ötesinde başka bir şey ortaya koyabilir. Henüz bunun bir buluş olduğunu söylemiyoruz, daha fazla veriye ihtiyacımız var”, diyor makalenin yazarlarından, Kansas Üniversitesi fizik ve astronomi bölümünde doçent Kyoungchul Kong.

Fiziğin çok karmaşık olmasına rağmen, fizikçilerin 750 GeV’deki fazlalıkta neden bu kadar heyecanlandıklarının basit bir nedeni var. Eğer yeni bir parçacık olduğu bulunursa, parçacık fiziği hakkında şu an sahip olduğumuz en eksiksiz teori olan Standard Model tarafından tahmin edilmeyen ilk parçacık olacak. Bu, fiziğin yeni bir döneminin müjdecisi olabilir.

4 yıl önce Higgs Bozonu’nu açıkladığı konferans olan, gelecek hafta Şikago’da gerçekleşecek 38. Yüksek Enerji Fiziğinde Uluslararası Konferans’da CERN, 750 GeV hakkındaki güncel açıklamayı yapacak.

Kong: “Kuramcılar fikirler üretir, deneyciler fikirleri test etmek için deneyler uygular, sonra da sonuçları yayınlarlar - ve biz de anlamaya çalışırız. Fikirleri keşfederiz. Muhtemelen birçok fikir yanlıştır - ama biz onlardan öğrenir ve daha iyi fikirler ortaya atarız.”

Kaynak
http://www.iflscience.com/physics/the-mysterious-cern-detection-might-be-more-than-one-particle/

Kapak Görseli: ShutterStock

İlgili Makale
http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.151805

Konferans
http://www.ichep2016.org

Nergis Cesur
Yıldız Teknik Üniversitesi / Yüksek Enerji Astrofiziği Yüksek Lisans - Şahsıma ait olan istisnasız tüm yazılar Fizikist için yazılmıştır Diğer tüm platformlardakiler kesinlikle izinsiz alınmış kopyalardır

0 yorum