“Geceyarısı Terör Mağarasındaki” İnsan Kurbanlarının Dişlerinde Garip Mavi İpler Bulundu
“Geceyarısı Terör Mağarasındaki” İnsan Kurbanlarının Dişlerinde Garip Mavi İpler Bulundu

Keşfedilmesinden 15 yıldan fazla bir süre sonra, Belize'nin Gece Yarısı Terör Mağarası, 1000 yıldan fazla bir süre önce orada Maya yağmur tanrısına kurban edilen 100'den fazla insan hakkında hala ipuçları bırakıyor.

Klasik Maya döneminde (MS 250 ila 925) gömülmek için kullanılan mağara, 2006 yılında yaralı bir yağmacıyı kurtarmak için çağrılan yerliler tarafından isimlendirilmiştir.

California Eyalet Üniversitesi profesörleri ve öğrencileri tarafından yürütülen üç yıllık bir kazı projesi, mağarada ortaya çıkarılan 10.000'den fazla kemiğin en az 118 kişiyi temsil ettiği sonucuna vardı.

Kurbanların son anlarına daha derinden bakmak için, en son araştırmalar kurbanların ağızlarına bakarak dişlerinde diş taşı olarak bilinen kalsifiye plakları araştırdı. Uluslararası Osteoarkeoloji Dergisi'nde 20 Eylül'de yayınlanan çalışma, kurbanlardan en az ikisinin dişlerine yapışan mavi lifleri bildirdi.

Şu anda kültürel kaynak yönetiminde çalışan bir arkeolog olan çalışmanın baş yazarı Amy Chan, Cal State Los Angeles'ta yüksek lisans öğrencisiyken Midnight Terror Cave dişleriyle ilgili analizine başladı ve burada kurbanların diş sağlığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyordu.

"Minimum diş patolojisi örnekleri bulduktan sonra, kurbanların hangi gıda maddelerini tükettiğini belirlemekle ilgilenmeye başladım" dedi.

Diş taşı, birinin yediği mikroskobik gıda parçalarını koruyabilir – örneğin polen taneleri, nişastalar ve bitkilerin mineralize parçaları olan fitolitler – bu nedenle Chan, altı dişin üzerindeki pisliği kazıdı ve onu araştırma ekibinin ortak yazarı Linda Scott Cummings’e gönderdi. Scott Cummings, numunelerin ağırlıklı olarak pamuk lifleri içerdiğini ve bunların birçoğunun parlak maviye boyandığını buldu.

Chan, "Her iki örnekte de mavi pamuk liflerinin keşfi bir sürpriz oldu," dedi, çünkü "mavi, Maya ritüelinde önemlidir."

Chan ve meslektaşları araştırma makalelerinde, Mezoamerika'daki diğer bölgelerde törenlerde, özellikle de kurbanların cesetlerini boyamak için kullanılmış gibi görünen benzersiz bir "Maya mavisi" pigmenti bulundu.

Bu mavi lifler, şimdi Meksika'da bulunan bir arkeolojik alan olan Teotihuacan'daki mezarlarda agav bazlı alkollü bir içecekte de bulundu.

Ancak Chan ve ekibi dişlerde bulunan lifler için başka bir açıklama önerdi: Belki kurbanların ağızlarında pamuklu bezler vardı.

Kurbanlar uzun süre gözaltında kalsaydı, diş taşları mavi lifleri içerebilirdi.

Michigan Eyalet Üniversitesi'nde çalışmaya dahil olmayan bir biyoarkeolog olan Gabriel Wrobel, “Diş kalkülüsünde renkli lif bulmaları ilginç” dedi.

Chan ve ekibi, Maya bireylerinin diş taşlarında mavi liflerin ilk kanıtını sağlarken, çalışmalarının bazı sınırlamaları olduğu konusunda hemfikir.

Birincisi, plağın oluşma ve sertleşme hızı, yenen yemeğin türüne ve kişinin fizyolojisine göre değişir, bu nedenle araştırmacılar liflerin ne zaman sıkıştığını kesin olarak bilemezler.

Ek olarak, Midnight Terror Cave kurbanlarının çok az dişinde diş taşı vardı ve bu da ekibin analizini sınırladı.

Araştırmacılar, çalışmalarında "Gelecekteki çalışmalar, bu verileri yorumlamak için daha geniş bir bağlam sağlayacaktır" diye yazdı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum