Evrenin Yavaş Ölüm Grafiği
Gök bilimcilerden oluşan uluslararası bir araştırma ekibi, 200.000’den fazla galaksi üzerinde çalışarak, uzayın çok büyük bir porsiyonunun ürettiği enerjiyi şimdiye kadar ulaşılmamış bir kesinlikle ölçmeyi başardı.

2 milyar yıl öncesi ile birebir karşılaştırıldığında, gözlem yapılan her dalga boyunda açığa çıkan enerjinin yarılandığı ve evrenin bu gözlemlenen kısmının yarı yarıya sönükleştiği tespit edildi. Bu da şu anlama geliyor: ‘evren yavaş yavaş ölüyor‘.

GAMA araştırması sırasında bir galaksinin farklı dalga boylarında (Soldan sağa – morötesi , görülebilir dalgaboyları, kızılötesine yakın, kızılötesi, uç kızılötesi) nasıl göründüğü gösterilmiş. Gerçekleştirilen dev projede 200.000 den fazla galaksi gözlemlenerek yakın evrenin açığa çıkardığı enerji neredeyse gerçeğe yakın şekilde hesaplandı. Sonuçlara göre evrenin bu hesaplanan kısmının ürettiği enerji, 2 milyar yıl öncesi ile karşılaştırıldığında yarılanmış görülüyor. Bu azalma tüm dalga boylarında yapılan gözlemlerle doğrulandı. Görsel  ICRAR/GAMA and ESO

Araştırma Galaxy And Mass Assembly (GAMA) projesinin bir ayağını oluşturuyor ve bugüne kadar ortaya koyulmuş en geniş çaplı çoklu-dalga boyu araştırması olma özelliği taşıyor.

Galaksi dizilimi ve ayrımı haritası gösterilmiş. Toplamda 4 milyondan fazla galaksinin lokasyonu belirlenmiş ve evrenin yalnızca son birkaç milyar yıldaki kütle, enerji ve yapısının evrimini incelemek üzere hazır durumda. İç içe geçmiş daireler aritmetik olarak milyar yıl uzağı ifade ediyor. Merkez’e ise Dünya yerleştirilmiş durumda. Görsel: ICRAR / GAMA.

Morötesi’nden uç kızılötesi’ne kadar 21 farklı dalga boyunda, her galaksinin açığa çıkardığı enerji miktarı ölçümleri veriler halinde yayımlandı. Veri gruplarının genişliği ve sayıca fazlalığı bilimcilerin, farklı yapılardaki galaksilerin farklı zaman aralıklarında nasıl oluşup evrimleştiklerini de anlamalarını kolaylaştıracaktır.

Evrendeki tüm enerji Big Bang sırasında yaratıldı ancak bir kısmı kütle haline gelerek kilitli kaldı. Yıldızlar bu kütleleri tekrar ışığa çevirir ve parıldarlar bu gerçekliği ise Einstein’ın E=mc2 eşitliğinden biliyoruz. GAMA araştırması, uzayın büyük bir kısmının bugün ve geçmiş zamanlarda ürettiği enerji miktarını haritalamak ve modellemek üzere tasarlandı.

Yıldızlar tarafından üretilmekte olan enerji, yıldızın içinde bulunduğu galaksi boyunca ilerlerken serbest toz zerrecikleri tarafından emilmekte veya galaksiler arası boşluğa kaçarak bir cisme veya maddeye (bir yıldız, gezegen, gök cismi veya nadiren bir teleskoba) çarpana kadar yolculuğuna devam etmektedir.

GAMA araştırması sırasında her galaksi, uç morötesinden uç kızılötesine kadar 20 farklı dalga boyunda gözlemlendi. Görsel: ICRAR / GAMA.

90’lı yılların sonundan beri evrenin yavaş yavaş sönmekte olduğu bilinse de, bu araştırma ile sönme durumunun tüm dalga boylarında gerçekleştiği tespit edildi. Yakın evrenin açığa çıkardığı ve kaybettiği enerji ile ilgili en tutarlı bilgiler de bu çalışma ile elde edildi.

Araştırma ekibi, mevcut çalışmayı evrenin tüm tarihi boyunca ürettiği enerjiyi haritalamak üzere genişletmeyi ve derinleştirmeyi planlıyor. Bunu gerçekleştirmek üzere daha yeni ve ileri bir teknoloji gereksinimi olsa da, önümüzdeki 10 yıl içinde Güney Afrika ve Avustralya’da inşa edilecek olan Dünya’nın en büyük radyo teleskobu “the Square Kilometre Array” (Kilometre Karelik Teleskop Ağı) ile mümkün hale gelecek.

Kaynak

BilimFili.com, “Evrenin Yavaş Ölüm Grafiği”,

http://bilimfili.com/evrenin-yavas-olum-grafigi/#prettyPhoto

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum