Evrende İnsana Benzer Canlılar Olduğuna İnanan Bilim İnsanları
Evrende İnsana Benzer Canlılar Olduğuna İnanan Bilim İnsanları

Star Wars'tan Star Trek'e kadar bilim kurgu yapımları, uzaylıları genellikle bize benziyormuş gibi sunar. Tabii ki, bu bir bütçe sorunundan kaynaklanıyor olabilir. Yedi kollu bir uzaylı giysisini kullanmak, sahneye bir insan koymaktan çok daha masraflıdır.

Ancak, uzaylı türlerin insanlara çok yakın bir şeye evrimleşebileceğini veya evrimleşme olasılığının yüksek olduğunu düşünen bazı bilim adamları var. Çoğunlukta olmasalar azımsanacak sayıda değiller.

Yakınsak evrim, birbirleriyle yakın akraba olmayan tür ve soylar arasında görülen benzer biyolojik özelliklerin oluşumunu açıklar ve tanımlar. Ekolokasyonun hem balinalarda hem de yarasalarda nasıl geliştiğini ve kuşlarda, böceklerde, pterosaurlarda ve yarasalarda uçuş mekanizmalarının nasıl geliştiğini düşünebiliriz buna örnek olarak.

Ekidnalar (monotremlerin), kirpiler (kemirgenler) ve kirpiler (erinaceinae) dahil olmak üzere birkaç farklı hayvanın nasıl dikenli çıkıntılar geliştirdiğini de düşünebiliriz. Görünüşlerine rağmen, üçünün son ortak atası muhtemelen dinozorlar zamanındaydı, sadece bu nedenle benzer özelliklere sahip oldular.

Yakınsak evrim, esasen, hayvanlar ve bitkiler benzer ortamlara veya ekolojik nişlere uyum sağlamak zorunda kaldıklarında ve benzer çözümlere yöneldiğinde gerçekleşir. Porselen yengeçler, tüylü taş yengeçler ve hindistancevizi yengeçleri de dahil olmak üzere, dekapod kabuklularda, yengeç benzeri formların en az beş kez bağımsız olarak evrimleştiği düşünülmektedir.

Bu Dünya'da olabiliyorsa, evrenin başka bir yerinde de olabilir. Benzer ortamlarla, uzaylı hayvanların bu ortamlara uyan benzer uyarlamalar geliştirmesi mümkündür. Dışarıda yeterince Dünya'ya benzeyen gezegen varsa ve insanların Dünya'daki hayata ne kadar iyi uyum sağladıkları göz önüne alındığında, insan benzeri uzaylılar da kendi gezegenlerine hükmediyor olabilir.

Cambridge Üniversitesi'nden Profesör Simon Conway Morris kısa süre önce Science Focus'a verdiği demeçte, "Şu anda sahip olduğumuz potansiyel gezegenlerin sayısı göz önüne alındığında, insanın evrimleşmesine benzer bir şeyin olasılığının gerçekten oldukça yüksek olduğu makul bir güvenle söylenebilir" dedi.

Yani evrende bizi bekleyen pek çok insan benzeri yaratık olabilir, tabii ki yaşayan canlılar bir yengeç gibi de görünüyor olabilir, bundan asla emin olamayız.

Organizma ve evrimsel biyoloji profesörü Jonathan Losos, 2017'de, Sauropod dinozorlarından ördeğe kadar uzanan her şeyi alıntılayarak, "Yakınsama örneklerinin listesi etkileyici olsa da aynı derecede etkileyici bir yakınsama olmayanlar listesi yapmak da zor olmazdı" dedi.

Tabii ki bu tartışmalar sadece teorik, mesele çözülmedi ve muhtemelen biz uzaylı yaşamını bulana kadar da çözülmeyecek.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum