Erkek Doğum Kontrol Hapı %99 Etkili Bulundu, Hiçbir Yan Etkisi Olmadı
Erkek Doğum Kontrol Hapı %99 Etkili Bulundu, Hiçbir Yan Etkisi Olmadı

Bir araştırma ekibi, farelerde yüzde 99 etkili olan ve gözlemlenebilir yan etkilere neden olmayan bir erkek oral kontraseptif geliştirdiklerini ve ilacın bu yılın sonuna kadar insan deneylerine girmesinin beklendiğini söyledi.

Bulgular Amerikan Kimya Derneği'nin bahar toplantısında sunulacak ve erkekler için doğum kontrol seçeneklerinin yanı sıra sorumlulukların da genişletilmesine yönelik önemli bir adım olacak.

Kadın doğum kontrol hapı 1960'larda ilk kez onaylandığından beri, araştırmacılar bir erkek eşdeğeri ile ilgileniyorlar.

Birden fazla çalışma, erkeklerin doğum kontrolünün sorumluluğunu eşleriyle paylaşmakla ilgilendiğini gösterdi ancak şimdiye kadar sadece iki etkili seçenek mevcuttu: prezervatif veya vasektomi.

Vasektomi ameliyatı pahalıdır ve her zaman başarılı değildir.

Kadın hapı, adet döngüsünü bozmak için hormonları kullanır. Bununla birlikte, bu yaklaşımın sorunu, kilo alımı, depresyon ve düşük yoğunluklu lipoprotein olarak bilinen ve kalp hastalığı risklerini artıran kolesterol düzeylerinin artması gibi yan etkilere neden olmasıydı.

Kadın hapı ayrıca kan pıhtılaşma riskleri de dahil olmak üzere yan etkiler taşır - ancak kadınlar kontrasepsiyon yokluğunda hamile kalmakla karşı karşıya kaldıklarından, genellikle bu riski alırlar.

Profesör Gunda Georg'un laboratuvarında çalışan Noman, hormonal olmayan bir ilaç geliştirmek için "retinoik asit reseptörü (RAR) alfa" adlı bir proteini hedef aldı.

Vücut içinde A vitamini, hücre büyümesinde, sperm oluşumunda ve embriyo gelişiminde önemli rol oynayan retinoik asit dahil olmak üzere farklı formlara dönüştürülür.

Bu işlevleri gerçekleştirmek için retinoik asidin RAR-alfa ile etkileşime girmesi gerekir ve laboratuvar deneyleri, RAR-alfa oluşturan geni olmayan farelerin steril olduğunu göstermiştir.

Noman ve Georg, çalışmaları için RAR-alfa'nın hareketini engelleyen bir bileşik geliştirdiler. Bir bilgisayar modeli yardımıyla en iyi moleküler yapıyı belirlediler.

Noman, "Anahtar deliğinin neye benzediğini bilirsek, daha iyi bir anahtar yapabiliriz - hesaplama modelinin devreye girdiği yer burasıdır" dedi.

YCT529 olarak bilinen kimyasalları, potansiyel yan etkileri en aza indirmek için diğer ilgili iki reseptör RAR-beta ve RAR-gama ile değil, özel olarak RAR-alfa ile etkileşime girecek şekilde tasarlanmıştır.

Dört hafta boyunca erkek farelere oral yoldan uygulandığında, YCT529 sperm sayısını büyük ölçüde azalttı ve bir çiftleşme denemesinde hamileliği önlemede yüzde 99 etkili oldu.

Araştırmacılar kilo, iştah ve genel aktiviteyi izlediler, belirgin bir olumsuz etki bulamadılar, ancak fareler elbette baş ağrısı veya ruh hali değişiklikleri gibi yan etkileri bildiremezler.

İlacın kesilmesinden dört ila altı hafta sonra, fareler bir kez daha baba olabildiler.

George, Ulusal Sağlık Enstitüleri ve Erkek Kontraseptif Girişimi'nden fon alan ekibin, 2022'nin üçüncü veya dördüncü çeyreğine kadar insan denemelerine başlamak için YourChoice Therapeutics adlı bir şirketle çalıştığını söyledi. Beş yıl veya daha kısa bir süre içinde piyasaya sürülebilecek olası bir zaman çizelgesini öngörerek, "Bunun hızla ilerleyeceği konusunda iyimserim" dedi.

Gelecekteki erkek doğum kontrol haplarıyla ilgili ısrarlı bir soru, kadınların onları kullanmak için erkeklere güvenip güvenmeyecekleri olmuştur.

Ancak anketler, çoğu kadının aslında eşlerine güvendiğini ve önemli sayıda erkeğin ilaca açık olacağını belirtti.

Bağış toplama ve savunuculuk yapan kâr amacı gütmeyen Erkek Kontraseptif Girişimi, "Erkek doğum kontrol yöntemleri, kadın ve erkeklerin doğum kontrol yöntemi kullanımına uygun gördükleri her şekilde katkıda bulunmalarına izin veren yeni seçenekler sağlacak” diyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum