Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer.
Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer.

Her şeyin yolunda gitme olasılığı olduğu kadar ters gitme olasılığı da vardır. Bu ilginç durumu birlikte keşfedelim ve buna Murphy Kanunu adını verelim!

Murphy kimdir, neden kanundur?

1917 yılında dünyaya gelen Edward A. Murphy, Jr. McDonnell-Douglas'ın 1949 yılında ABD Hava Kuvvetleri tarafından insan hızlanma toleranslarını test etmek için yapılan roket-kızak deneylerindeki test mühendislerinden biriydi (USAF - MX981). Deneylerden birisinde bir pilot üzerine 16 değişik noktaya akselometre takılması gerekiyordu. Sensör, bir yapıştırıcı ile ancak iki türlü takılabiliyordu ve birisi 16 sensörün tamamını da yanlış takmayı başardı. Binbaşı John Paul Stapp birkaç gün sonra bir basın toplantısında olanları yanlış aktardığını görünce "Bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir." açıklamasının orijinal şeklini yaptı. Bu ifade daha sonra "Murphy Kanunu" şeklinde adlandırılmıştır. Birkaç ay içinde "Murphy Kanunları" mühendislik sahasında çalışanlar arasında yayıldı ve 1958'de de nihayet Webster'in sözlüğüne girdi.

Murphy Kanunu'nu neden hep olumsuz olarak değerlendiririz?

Murphy Kanunu'nun en bilindik örnekleri şunlardır:

 • Ekmek düştüğünde, her zaman yağlı tarafı aşağı gelecektir.
 • Arabanızı yıkadığınızda hemen yağmur yağacaktır.
 • Araba kullanırken diğer şerit her zaman sizinkinden daha hızlı hareket eder.

Pek çok insan bu kanunu hayat hakkında kötümser olmanın bir yolu olarak görecektir ama bu hiç doğru değil.  Aslında, gerçeklerden daha fazla olamazlardı. Murphy Kanunu hakkında iyi bir anlayışa sahip olmak, kaybeden insanların hayatın önlerine çıkardığı sorunlar ve zorluklarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olabilir. Örneğin bir ödev esnasında başınıza beklenmedik bir olay geldi, siz bu olayı düzeltmek için yoğun çalışmak ve daha üretici olmak zorunda kaldınız ama bu durum, sizi engeller karşısında daha güçlü ve kararlı olmanızı sağladı.

Murphy kanunu bilimsel bir kanun mudur?

Murphy Kanunu kesinlikle bilimsel bir kanun değildir. Bilimsel çalışmalarda veya günlük hayatta, herhangi bir olgunun mutlaka yanlış gitmesi gibi bir durumun kanıtı yoktur. Olumsuz olaylar her zaman gerçekleşir bunun nedeni şanssızlık, insanların hata yapan bireyler olması, bazı dış etkenler olabilir. 

Richard Dawkins'e göre Murphy Kanunu ve Sod Kanunu gibi sözde kanunlar saçmadır çünkü cansız nesnelerin kendi arzularına sahip olmalarını veya kişinin kendi arzularına göre tepki vermelerini gerektirir. Dawkins, belirli türdeki olayların her zaman meydana gelebileceğine, ancak yalnızca bir baş belası haline geldiklerinde fark edildiklerine dikkat çeker. 

Erken dönemlerden beri Murphy Kanunu onu termodinamik yasalarıyla ilişkilendiren ısrarlı referanslar olmuştur. Özellikle, Murphy Kanunu genellikle termodinamiğin ikinci yasasının (entropi yasası) bir biçimi olarak anılır, çünkü her ikisi de daha dağınık bir duruma doğru bir eğilim öngörür. Atanu Chatterjee, Murphy Kanunu matematiksel terimlerle resmen ifade ederek bu fikri araştırdı. Chatterjee, Murphy'nin bu şekilde belirtilen yasasının en az eylem ilkesi kullanılarak çürütülebileceğini buldu.

Özetlemek gerekirse, Murphy Kanunu gerçek bir bilimsel kanun değildir, ancak hayatta bazı durumların beklenmedik ve olumsuz bir şekilde gelişme eğilimine sahip olabileceğini ifade etmek için kullanılan bir deyimdir.

Murphy'nin Genel Kanunları

 • Hiçbir şey göründüğü kadar kolay değildir.
 • Her şey sandığınızdan daha uzun sürer.
 • Ters gidebilecek her şey ters gidecektir.
 • Birkaç şeyin ters gitme olasılığı varsa, en çok zarar verecek olan, ters giden olacaktır.
  Sonuç: Bir şeylerin ters gitmesi için daha kötü bir zaman varsa, o zaman olacaktır.
 • Herhangi bir şeyin ters gitmesi mümkün değilse, yine de ters gidecektir.
 • Bir prosedürün yanlış gidebileceği dört olası yol olduğunu algılarsanız ve bunları atlatırsanız, o zaman hazırlıksız bir beşinci yol hemen gelişecektir.
 • Kendi haline bırakıldığında, işler kötüden daha kötüye gitme eğilimindedir.
 • Her şey yolunda gidiyor gibi görünüyorsa, muhtemelen bir şeyi gözden kaçırmışsınızdır.
 • Doğa her zaman gizli kusurun yanında yer alır.
 • Tabiat ana sevimsizdir.
 • Hiçbir şeyi kusursuz hale getirmek imkansızdır çünkü aptallar çok zekidir.
 • Bir şeyi yapmak için yola çıktığınızda, önce başka bir şey yapılmalıdır.
 • Tünelin ucundaki ışık, yalnızca yaklaşmakta olan bir trenin ışığıdır.
 • Eğer kendinizi iyi hissediyorsanız, üzülmeyin geçer.


Kaynakça

Zeynep YÜCE
Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi - Lisans Öğrencisi BAİBÜ'de Fizik 3. sınıf öğrencisiyim ve aynı zamanda üniversitemdeki Bilim Topluluk'unun kurucusuyum. Öğrenci olduğum süre boyunca, farklı fizik konularında bilgi edinmek ve araştırmak istiyorum. Ayrıca, fotoğrafçılık hobimle uzun süredir ilgileniyor ve çeşitli türlerde fotoğraflar çekiyorum. İlgi alanlarımı ve bilgilerimi paylaşmak ve deneyimlemek için farklı platformlarda aktif olarak yer almaktayım.

0 yorum