Dünya'nın Manyetik Alanına Çarpan Bir Güneş Fırtınası Ürkütücü Bir Dinleme Sağlıyor
Etrafımızdaki manyetik alandaki değişimleri müziğe dönüştürmek oldukça ürkütücü.

Dünya'nın manyetik alanı, var olduğu sürece (ki bu bizim düşündüğümüzden daha uzundur) Dünya üzerindeki yaşamı güneş radyasyonundan korumuştur, ancak bu sabit değildir. Anında anlaşılması kolay olmayan birçok farklı şekilde değişir. Şimdi, bilim insanları bu dalgalanmaları duyabileceğimiz seslere dönüştürdüler ve evet, ürkütücüler.

Danimarka Teknik Üniversitesi'ndeki (DTU) araştırmacılar, Avrupa Uzay Ajansı'nın Swarm uyduları üçlüsünden elde edilen verileri kullanarak, neredeyse on yıldır manyetik alandaki değişiklikleri izliyorlar ve gezegenimizin iç kısımlarının daha önce bilinmeyen bazı ayrıntılarını ortaya çıkarıyorlar.

Dünyanın manyetik alanı, dış çekirdeğin Dünya'nın daha derin katmanlarında dönmesini sağlayan sıvı demir tarafından oluşturulur. Alan zaman içinde, genellikle küçük farklılıklarla, hareket eder ve değişir, ancak birkaç bin yılda bir tersine döndüğü bilinmektedir.

Şimdi, ESA, 2011'de vuran bir jeomanyetik fırtına da dahil olmak üzere, gezegenimizin manyetik alanının neye benzediğinin sesini yayınladı.

Burada dinleyebilirsiniz.

DTU'dan müzisyen ve proje destekçisi Klaus Nielsen bir açıklamada, "Ekip, ESA'nın Swarm uydularından ve diğer kaynaklardan gelen verileri kullandı ve bu manyetik sinyalleri çekirdek alanın sonik bir temsilini işlemek ve kontrol etmek için kullandı." dedi.

Sesler Danimarka, Kopenhag'daki Solbjerg Meydanı'ndaki bir sanat kurulumunda çalındı.

Nielsen, "Her bir konuşmacının Dünya üzerinde farklı bir konumu temsil etmesi ve manyetik alanımızın son 100.000 yılda nasıl dalgalandığını göstermesi için hazırladık." dedi.

"Dünya'nın manyetik alanının gümbürtüsüne, 3 Kasım 2011'deki bir güneş patlamasından kaynaklanan jeomanyetik bir fırtınanın temsili eşlik ediyor ve gerçekten de kulağa oldukça korkutucu geliyor."


Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum