Dünyanın en büyük güneş santralı kuşları kavurdu
ABD’de yer alan BrightSource Energy adlı şirkete ait dünyanın en büyük termal güneş paneli tarlası, güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviriyor.

Kaliforniya Ivanpah yakınlarındaki bu yapı, fotovoltaik enerji yerine daha çok süperkritik buhar kullanıyor ve güneş ısısı 300 binden fazla ayna tarafından tek bir noktaya yansıtılarak buhar tribünlerini harekete geçiriyor. Bunun doğal yaşam için önemli bir dezavantaj oluşturduğu iddia ediliyor.

Bu dezavantaj, uzmanlara göre yüksek yansımaya sahip aynaların çevredeki böcekleri cezbetmesi ve bunun da bölgedeki kuşları o alana çekmesiyle başlıyor. Kuşlar, aynaların oluşturduğu yüksek ısı nedeniyle yanarak ölüyor. Bu durum tesis açılmadan önce biliniyordu ama yine de mevcut riskin düşük boyutlu olduğu kanaatine varılarak çalışmasına izin verilmişti. Ancak son iddialar bölgede 10 binlerce canlının ölümüne yol açıldığı yönünde ve bu durum, bölge yönetimini kısa süre önce harekete geçirmiş durumda.

YILDA 28 BİN CANLI ÖLÜYOR OLABİLİR

BrightSource Energy’ye göre konu abartılıyor ve yılda maksimum 1000 canlı ölüyor. Biyolojik Çeşitlilik Merkezi ise rakamın çok daha yüksek olduğunu, gerçek sayının 28 bine yakınolduğunu belirtiyor. Balık ve Vahşi Yaşam Merkezi (The US Fish and Wildlife service) adlı kurum da kesin sayı ve bilgi için ilgili birimlere baskı kurarken Kaliforniya Valiliği de çalışmalarını sonraki tesisler üzerinde yoğunlaştırıyor.

VALİLİK ARTIK İZİN VERMİYOR

Valilik, Kaliforniya’nın Arizona sınırında kurulması planlanan diğer güneş paneli tarlası için ruhsat vermiyor ve vahşi yaşamı etkileyecek olası zarar hakkında kesin bilgiler istiyor. Çünkü yapımı planlanan tesis, tam olarak kaya kartalı ve alaca doğanların uçuş yolu üzerine yer alıyor.

Kaynak: LOG

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum