Dünya korkulandan daha hızlı ısınıyor!
Bilim insanları dünyanın ikliminin korkulandan daha hızlı ısındığını çünkü önceki tahminlerin çok \"iyimser\" olduğunu ve bulutların soğutma etkisinin hesaplandığını belirtti.

Ünlü bilim dergisi Nature'da yer alan bir çalışmada bu yılın kaydedilen en sıcak dördüncü yıl olduğu, karbondioksit seviyesinin artmasının okyanus bulutlarını incelttiği ve soğutma etkisini düşürdüğü, yüzyıl boyunca sıcaklıkların en az 3 derece yükselmesine neden olduğu belirtildi.

Uzman ekip bulguların bazı iklim modellemelerinin çok "iyimser" olduğunu gösterdiğini ve önceki tahminlerin sadece en az 1.5 derece sıcaklık artışının şimdi önemsenmediğini söyledi. iyimser modeller su buharının etksini uygun şekilde belirleyemedi. Bazı zamanlar atmosfer içinde sadece kısa arlıkta yükselme olabileceği ve bulut örtüsünü düşürerek havanın yükselmesine neden olabileceği belirtildi. 

New South Wales Üniversitesi'nden Prof. Steven Sherwood The Sydney Morning Herald gazetesine yaptığı açıklamada "Bu modeller düşük iklim hassasiyetini tahmin eder ama biz onların doğru olmadığına inanıyoruz. [İklim değişikliğinin] net etkisini çok az bulut örtüsü olduğunda görürsünüz" dedi.

Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ın baş ekonomi danışmanı Maurice Newman'ın "iklim değişikliği çılgınlığı dünyayı rehin aldı" sözlerinin tartışıldığı bir zamanda yayımlandı.

Newman Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) başını çektiği iklim değişikliği kuruluşunun "amacının   kitleleri sömürmek ve daha fazla para almak" olduğunu söyledi. Newman The Australian gazetesine yazdığı bir makalede "Bilimsel kuruntu, iklim haçlı seferlerinin arkasındaki din dağılıyor. Küresel sıcaklıklar 17 yıldır hibir yere gitmiyor. Eğer IPCC sizin mali danışmanınız olsaydı uzun zaman önce kovmuştunuz" dedi.

Avustralya Borsası'nın eski başkanı olan Newman muhalefet tarafından eleştiriliyor. Bilim insanları ise onun görüşlerinin "dünyanın düz olduğu" düzeyinde olduğunu ve görevden alınması gerektiğini talep etti.

Melbourne Üniversitesi'nden prof. David Karoly The Sydney Morning Hreald'a yazdığı bir makalede "Onun kırıntıları iklim değişikliği konusunda yaygın efsane, yanlış bilgi ve ideolojinin karışımıdır" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum